Tugay Toksöz kimdir?

65

Asıl adı Seyyid Togay olan Tugay Toksöz 17 Mart 1937 tarihinde İstanbul‘da ailesinin tek çocuğu olarak doğmuştur. Karsta eğitim aldığı Sultan Ahmet Ticari İlimler Akademisinde okuduğu yüksek öğrenimini 3. sınıfta bırakarak iş hayatına tercüman olarak atılan Toksöz Devlet Demir Yolları’nda memur olarak çalışmaya başlar. Burada mahalle arkadaşı Tunç Okan ile çalışan Toksöz daha sonra Tunç Okan ile birlikte SES mecmuası yarışmasına katılırlar ve o yarışmada Tunç Okan birinci olurken Tugay Toksöz ikinci oldu.

İlk profesyonel sinema oyunculuğuna 1965 yılında senaryosunu Sadık Şendil‘in yazdığı, yönetmenliğini Ertem Eğilmez‘in yaptığı ve başrollerinde Kartal Tibet, Selda Alkor, Reha Yurdakul, Adnan Şenses, Münir Özkul, Hüseyin Baradan, Ali Şen (oyuncu), Danyal Topatan‘ın oynadığı “Senede Bir Gün” adlı film ile sinema oyunculuğuna başladı.

Bu filmde gösterdiği performansla aynı yıl içinde Vahi Öz, Sadri Alışık, Esen Püsküllü, Mualla Sürer, Erol Büyükburç‘un oynadığı “Horoz Nuri” adlı film ile ikinci filminde oynadı.

Yeşilçam filmlerinin aranan oyuncuları arasına kısa sürede giren Toksöz sinemada parlama dönemine girdiği günlerde askere gitmesi sonucu kariyerinde büyük bir kırılma yaşamıştır. Tugay Toksöz 1979 yılında toplam 32 filmde oynarken alkole olan bağımlılığı yüzünden kısa sürede ikinci ve üçüncü sınıf filmlerde boy göstermek zorunda kalır.

Alkolden bir türlü vazgeçemeyen Tugay Toksöz, Gaziantep’te “Karanlığın İçinde” filminin setinde attan düşerek bacağını kırdı. Düzgün tedavi olamayan aktör; İstanbul’da bir otel odasında bakımsızlıktan 26 Haziran 1988 tarihinde 51 yaşında ölmüştür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.