Kitabıyla tarihe ışık tuttu

111

Hürriyet gazetesinin Pazar ekiyle her hafta yazığı yazılarıyla okuyucularıyla buluşan Zeynep Bilgehan’ın Hey Gidi Yıllar adlı köşesi kitap olurken yıllardır her hafta köşesinde bir ismin fotoğraf albümüne, geçmişine ve Türkiye tarihindeki tanıklığına uzanan yolculuğunu okurları ile paylaşıyordu. 

Zeynep Bilgehan kitabın ortaya çıkış öyküsünü şöyle anlattı: “Aklımda hiç kitap yazmak yokken Vedat Milor 19 Haziran 2020 tarihinde sosyal medya hesabından 1979 yılında çekilmiş, gençlik yıllarına ait bir fotoğrafını paylaşmasıyla başladı… Meşhur birinin henüz tanınmadığı, hatta belki bir gün ünlü olacağını aklının ucundan bile geçirmediği döneme ait fotoğrafı büyük ilgi uyandırdı. Buradan yola çıkarak 19 Temmuz 2020 ile 10 Ocak 2021 tarihleri arasında kendime ait köşemde yer verdiğim toplumun her alanında tanınan ve sevilen 28 ismin hikayesini kaleme aldım. Kitabı okuduktan sonra bunun aslında kesişmiş hayatlardan oluşan tek bir hikaye olduğunu göreceksiniz” dedi.

‘Hey Gidi Yıllar’ kitabında yer alan isimler şöyle: Alpay, Altan Öymen, Prof. Dr. Arif Verimli, Bedri Baykam, Cemal Enginyurt, Cemil Çiçek, Coşkun Aral, Cüneyt Arkın, Doğan Hızlan, Erol Evgin, Ezel Akay, Fatma Şahin, Güneri Cıvaoğlu, Hakan Bayrakçı, Haldun Dormen, İdil Biret, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Muazzez İlmiye Çığ, Prof. Dr. Naci Görür, Nevzat Aydın, Nilgün Belgün, Oya Eczacıbaşı, Selda Bağcan, Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Vedat Milor ve Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.