Raci Şaşmaz Kimdir?

212

Tam adı Tayyar Raci Şaşmaz 30 Ekim 1973 tarihinde Elâzığ‘da Abdulkadir – Sahil Şaşmaz çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Lise eğitimini tamamlayan Raci Şaşmaz Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon bölümünden mezun oldu.

Osman Sınav’ın yönetmenliğini yaptığı ve 2001 yılında Show TV ekranlarında yayınlanan “Deli Yürek” dizisinin senaristliğini Ömer Lütfi Mete, Bahadır Özdener, Güliz Kucur ile birlikte yaptı. Hala Türk dizi dünyasının kült dizilerinden biri olan “Deli yürek” adlı dizide Kenan İmirzalıoğlu, Ali Sürmeli, Oylum Öktem, Zeynep Tokuş, Selçuk Yöntem gibi büyük isimler rol almıştır.

2003 yılında ekranların en uzun soluklu dizilerinden biri olan Kurtlar Vadisi adlı dizinin senaryosunu yazan Raci Şaşmaz dizinin ilk bölümlerinde Polat Alemdar’ın Polat Alemdar olmadan önceki hali olan Ali Candan’ı canlandırdı. Senaryosunu yazdığı dizide kardeşi Necati Şaşmaz’la birlikte Oktay Kaynarca, Özgü Namal, Selçuk Yöntem, Gürkan Uygun, Kenan Çoban, Erhan Ufak, Seray Sever, Tarık Ünlüoğlu ve Haldun Boysan gibi usta oyuncular rol aldı.

Raci Şaşmaz 2004 yılında kendi yapım şirketi Pana filmi kurmuş ve bu şirketten kazandığı paralarla inşaat, turizm, sanayi alanlarında yatırımlar yaptı.

Raci Şaşmaz, 2014 yılında ‘Kurtlar Vadisi Pusu’yu kardeşi Necati Şaşmaz‘a bırakıp Pana Film ortaklığından ayrıldı.

2015 yılında senarist ve yapımcılığını yaptığı “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” isimli dizisinde Oktay Kaynarca, Deniz Çakır, Müjde Uzman, Ozan Akbaba, Yüksel Arıcı, Tarık Ünlüoğlu, Selçuk Yöntem, Kenan Çoban başrollerde oynadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.