Meral Okay kimdir?

131

Meral Okay (Katı) Ata ve Türkan Katı çiftinin ikinci çocuğu olarak 20 Kasım 1959’da Ankara’da doğar. Ailesinin Çerkez kökenli olduğu bilinir ve babasının hakim subay olmasından dolayı ilkokula Balıkesir’de başlar, Ağrı, Çorlu, İskenderun’da devam edip Ankara’da bitirir eğitim hayatını. Lise eğitimi sonrasında Meral Okay siyaset bilimi ve kamu yönetimi okumak üzere üniversiteye girer ve mezun olur.

Mezun olduktan sonra önce Toprak Mahsulleri Ofisi olmak üzere 5 yıl boyunca memuriyet yapan Meral Okay 25 yaşında Ankara’da yükselen bir memurken Güak üzere İstanbul’a çağrılır ve elinde bavuluyla 1983 yılında İstanbul’a gider. Günaydın’dan sonra İletişim Yayınları’nın kuruluşunda, ardından Playboy’u çıkaran ekipte yer alır.

Siyasetle de bu süreçte yakından ilgilenen Meral Okay 12 Eylül döneminde Türkiye İşçi Partisi üyesidir ve bu dönemde yaşadığı olayları yapım koordinatörü ve oyuncusu olduğu Beynelmilel adlı filmde anlatmıştır.

1984 yılında Ankara’da iken tiyatro oyuncusu Yaman Okay ile evlenen Meral Okay bu sayede sinema dünyasına da atılmış olur. İstanbul’a taşınmasının ardından Günaydın gazetesinde çalışmaya başlayan Okay bu dönemde Sezen Aksu ile birlikte şarkı sözleri yazmış ve 1992 yılında “Seni Seviyorum Rosa” adlı film ile oyunculuk hayatına başlamıştır.

Meral Okay 9 Nisan 2012 tarihinde hayatını kaybettiği tarihe kadar Asmalı Konak, Yasemince ve Bir Bulut Olsam adlı yapımların senaryosunu yazmış ve birçok filmde rol almıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.