Erol Günaydın Kimdir?

105

Erol Günaydın, 1933 yılında Trabzon, Akçaabat’ta doğdu. Tiyatroya Galatasaray Lisesi bünyesinde başlayan Günaydın, 1955’te Haldun Dormen Cep Tiyatrosunda “Papaz Kaçtı” adlı oyun ile profesyonel aktörlük hayatına başlamıştır. 1960’da ilk sinema filminde oynayan Erol Günaydın, elli yıllık bir süre içinde çok sayıda filmin ve tiyatro oyununun yanı sıra TRT’de yayınlanan Çiçek Taksi adlı dizide de oynadı. Nasreddin Hoca tiplemesi, meddah gösterileri, Ayı Yogi seslendirmesi ve canlandırdığı diğer pek çok karakter günümüzün en tanınan ve kıdemli aktörlerinden biri haline gelmesini sağlamıştır.

Gazeteci-yazar Emine Algan tarafından birkaç aylık bir süre içinde kendisiyle gerçekleştirilmiş bir nehir-söyleşi 2007 yılında “İki Kalas Bir Heves” başlığı altında kitaplaştırılmıştır. Beyaz Melek adlı sinema filminde oynamıştır.

Erol Günaydın, Bodrum’da 6 Eylül 2012’de KOAH alevlenmesine bağlı gelişen solunum ve dolaşım ve böbrek yetmezliği rahatsızlığı nedeniyle tedavi altına alınmış, 22 Eylül 2012’de İstanbul’a sevk edilmişti.

Erol Günaydın, 15 Ekim 2012 günü 79 yaşında hayatını kaybetti. Günaydın’ın vefatını kızı Günfer Günaydın, “Babamı kaybettik” diyerek Twitter’dan duyurdu.

Erol Günaydın için 17 Ekim 2012 Çarşamba günü Ses Tiyatrosu’nda tören düzenlendi, Günaydın’ın cenazesinin Teşvikiye Camisi’nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından annelerinin yanına Feriköy Mezarlığı’na defnedildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.