Sosyal medya fenomenlerinin başı çekilişlerle belada

226

Takipçi sayılarını arttırmak için özellikle Instagram’da yılbaşını fırsat bilen bazı sosyal medya fenomenlerinin sosyal medya üzerinden düzenledikleri çekiliş videoları, Mili Piyango idaresine takılıd.

Bazı sosyal medya fenomenlerinin kullandıkları videolarda kanunsuzluk farkeden İstanbul Emniyet Müdürlüğü, ‘Fenomen’ olarak adlandırılan bazı sosyal medya kullanıcılarının düzenli olarak ya da yılbaşı nedeniyle hesaplarından çekilişler düzenleyerek takipçilerine bir takım hediyeler verdikleri belirlendi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından derinleştirilen araştırmalarda iddialara göre Reynmen, Enes Batur  gibi fenomenlerin videolarda şans oyunu tertip ettiklerini belirledi. Çünkü, şans ve talih oyunları düzenlenme yetkisi kanun hükmünde kararnameyle Milli Piyango’ya verilmişti.

Bu kuralları ihlal ettikleri tespit edilen bazı fenomenler için idari ve adli soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında çekiliş düzenlemenin ve hediyeler verilmesinin sadece Milli Piyango İdaresi tarafından veya kurumun izni dahilinde olduğu belirtilirken yılbaşı arifesinde çekiliş düzenleyen fenomenlerin Piyango idaresine herhangi bir başvurusu olmadığı ortaya çıktı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan dosya kapsamında bu tip çekilişler düzenleyerek kanunu ihlal edenler hakkında 10 milyon TL’ye kadar idari para cezası ve iki seneye kadar hapis cezası hüküm olacağı anlatıldı. Hazırlanan dosyanın Fezleke İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği ve bu dosya kapsamında bir çok fenomen hakkında soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.