Hale Soygazi Kimdir?

190

Hale Soygazi İstanbul’da 6 Mayıs 1950 tarihinde dünyaya geldi. Üniversite eğitimini alırken henüz ikinci sınıftayken okulu bırakıp mankenlik kursuna katılmak için İsviçre’ye giderek eğitim aldıktan sonra Türkiye’ye döndükten sonra fotomodel ve mankenlik yaparken 1973 yılında Saklambaç Gazetesi’nce düzenlenen Türkiye Güzellik Yarışması‘na katılarak birinci olduktan sonra Avrupa Güzellik Yarışmasında birinci olmasının ardından oyunculuk teklifleri almaya başladı.

Hale Soygazi ilk filmini Kadir İnanır ile birlikte başrolünde rol aldığı Ölüme Koşanlar filmiyle Yeşilçam’a adım attı.  Ardından Fatihin Fedaisi Kara Murat, Bir Garip Yolcu ve Vurun Kahpeye filmleri ile dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. 1978 yılında yönetmenliğini Yavuz Özkan’ın yaptığı Tarık Akan ve Cüneyt Arkın’la başrolü paylaştığı Maden filmi ile Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü.

Türk Sanat Müziği sanatçısı Ahmet Özhan’ın ilk sinema filminde birlikte başrol oynadıktan kısa bir süre sonra Hale Soygazi Ahmet Özhan ile 1976 yılında evlendikten kısa bir süre sonra boşandı. Müzik ile ilgilenen Soygazi bir dönem sahne alırken tekrar sinemaya ağırlık vermeye karar verirken 1984 yılında Türkiye’nin en büyük yönetmenlerinden Atıf Yılmaz’ın yönettiği Bir Yudum Sevgi filmindeki performansıyla ikinci kez Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı.

Hale Soygazi sanat hayatı boyunca birçok ödül kazanırken 41. Antalya Film Festivali’nde Şener Şen ile birlikte Yaşam Boyu Onur Ödülü sahibi oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.