Cumhuriyet Bayramı konserine yoğun ilgi

119

Cumhuriyet Bayramı’nın 97 yılının onuruna Cemal Reşit Rey (CRR) konser salonunda 29 Ekim Perşembe günü akşamı saat 18:00 ve 20:00’de pandemi koşullarına uygun olarak gerçekleştirilen Cumhuriyet Bayramı özel konserine sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Sanatseverlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği Cumhuriyet Bayramına özel düzenlenen konserde şef Orhun Orhan yönetimindeki Gedik Filarmoni Orkestrası eşliğinde Mahir Cetiz ve Cem Oslu yeni bestelerinin dünya prömiyerleri ile Cumhuriyet’in ilk dönem bestecilerinden, ulusak müzik akımının önemli temsilcilerinden Ulvi Cemal Erkin’in “Sinfonietta” adlı yaylı orkestra eserini ilk kez bu gecede seslendirdiler.

Konsere ayrıca bir çok sanatçı katılırken”Anadolu Nefesli Beşlisi” de solist olarak sahne alarak geçmişten günümüze müzik köprüsü kurulurken  müzikseverlerden büyük ilgi gördü.

Cumhuriyet Bayramı konserine özel olarak genç ve başarılı bestecilerimizden Mahir Cetiz dünya prömiyeri yapılacak olan yaylı çalgılar için yazılmış “Aydınlığın Çağrısı” adlı eserini “Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 97’nci yıl dönümünden 1923’teki kuruluş zamanına uzanmaya çalışıyorum” diyerek tanımladı. Mahir Çetiz‘in bu davranışı bir çok sanatsever tarafından büyük bir beğeni ile karşılanırken aynı şekilde başarılı bestecimiz Cem Oslu ise dünya prömiyeri yapılacak olan üflemeli beşli, yaylı çalgılar orkestrası ve vurmalı çalgılar için yazdığı “Yolculuk” adlı eserini müzikseverlerle buluşturdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.