Bu müze geçmişe ışık tutuyor

54

Tokat’ın Sulusaray ilçesinde bulunan Geleneksel Yaşam Müzesi ve Kültür Evi, her gün yeni ziyaretçilerle dolup taşarken müzeyi ziyaret edenlere adeta “Nerden nereye geldik” dedirtiyor.

Sulusaray Kaymakamlığı’nın destekleri ile kurulan Geleneksel Yaşam Müzesi ve Kültür Evi, geçmişten günümüze kullanılan eşyaların teknoloji ile birlikte değişimini gözler önüne seriyor.

Müze’nin kurulma aşamasında Sulusaray ilçesi halkının büyük bir desteği ile dokuma tezgahlarından, eski tarım aletlerine ve mutfak eşyalarına kadar 750 eser sergileniyor. Müzenin kurulurken amaçlarının geçmişteki yaşantıya bir pencere açarak inşaların geçmişlerinde mutfaklarında, evlerinde neler kullandıkları ve onlarla nasıl yaşadıklarını göstermek olduğunu ifade eden yetkililer gelişen teknoloji ile o dönemlerde kullanılan bir çok şeyin nasıl yok olduğunu da gözler önüne sermeyi hedefledik dediler

Müzenin kurulması için bir yıl önce karar aldıklarını ve hızlı bir şekilde müzede sergilenecek bir çok şeyi bir araya getirdiklerini ve kısa bir süre içinde 750 parça toplayarak müzede sergilenmek üzere hazırladıklarını ifade eden köy muhtarı müzede bulunan bir çok şeyin adeta zamana meydan okuduğu şeylerden oluştuğunu, müzelerindeki en eski şeyin 300 yıllık bir tüfek olduğunu dile getirdi. Müzede çok eski olmamakla birlikte 20 yıl önce kullandıkları eskiye dair şeyleri de sergilediklerini ve müzenin bu kadar ilgi görmesini beklemediklerini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.