Uluslararası Göç Filmleri Festivali’ni 30 milyon kişi izledi

19

Kültür ve Turizm Bakanlığıtarafından desteklenen bu yıl ilki düzenlenen dünyanın en geniş kapsamlı tematik film festivali Uluslararası Göç Filmleri Festivali 14-21 Haziran tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşurken festival dünyanın 30 ülkesi tarafından takip edildi.

Festival kapsamında 30 ülkeden seyircilerin 45 film izleme şansına sahip olurken film gösterimlerine büyük ilgi olduğu gözlendi. Dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını yüzünden bir çok festival etkinlik iptal edilirken teknolojik olarak online olarak gerçekleştiren festival dünyada bir ilke imza atılmasına vesile oldu.

Festival kapsamında Göç Duygusu ve Göçün İzleri adlı iki sergi online olarak açıldı ve ücretsiz olarak eserler izlenirken 2 hafta boyunca isteyen sanatseverler ücretsiz olarak bu sergileri ziyaret edebilecekler. Sergide Suriye’de yer alan çeşitli dönemlere ait göçlerle oluşan tarihi yapıların bugüne ulaşan halleri, özel bir tarama yöntemiyle taranarak üç boyutlu ve renkli olarak modelleniyor.

Göç Duygusu adlı sergide 1960 yılından itibaren Avrupa’ya işçi olarak giden işçi göçleri anlatılırken sergide göçmen aileler tarafından ailelerine gönderilen hediyeler, anılar , ses kayıtları ve fotoğraflar ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin en güzel sonuçlarından birisi de bu festivalin online olarak dünyanın çeşitli ülkelerinden sanatseverlere ulaştırılması ve onların da bu festivale olan yoğun ilgisi oldu. Dünyada bir ilk olarak gerçekleştirilen dijital festival kapanışı da muhteşem olurken dünyanın tanıdığı Hollywood yıldızlarının gönderdikleri mesajlarla daha da güzel görüntüler yaşanmasına neden oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.