Oscar ödülü almanın kuralları bu yıl değiştirildi

138

Sinema dünyasının her yıl verdiği ve milyonlarca kişi tarafından büyük bir merakla beklenen Oscar ödülleri için Akademi yetkilileri bu yıl ilk kez Covid-19 tedbirleri kapsamında online bir toplantı gerçekleştirdiler. Yapılan online toplantıda sadece bu yıl düzenlenecek olan Oscar ödülleri töreni için tarihi kararlar alındı.

Toplantıda Covid-19 salgını dolayısıyla sinema filmlerinin çekimlerinin durmuş olması ve sinema salonlarının kapalı olmasından dolayı daha önce Akademi tarafından bir filmin Oscar ödüllerine katılabilmesi için gereken bazı kurallar esnetildi. Daha önce bir filmin Oscar’a aday gösterilmesi için filmin bir hafta boyunca en az günde 3 seans olarak Los Angeles’ta sergilenmesi şartı bu yıl kaldırıldı.

Akademi yönetimi bu sene internette yayına konulan sinema filmlerini de Oscar ödüllerine aday olacağını, Akademi üyelerinin Oscar’a aday olan filmleri internet üzerinden izleyecekler. Ayrıca ön oylamadan geçen filmlere oy verecek Akademi üyeleri filmin belli bir süresini izlemek zorunda olacaklar. Normal hayata geri dönüldüğünde Akademi yönetimi bu yeni iki kuralı tekrar rafa kaldıracak ve Oscar ödülü için yarışacak olan filmler Akademi üyeleri tarafından sinemada izleyecekler ve film Los Angeles’ta bir hafta boyunca günde en az 3 seans halk tarafından izlenebilecek olacak.

Akademi yönetimi daha önceki yıllarda ses kurgusu ve ses miksajı dalında iki ayrı ödül verirken bu yıl sadece ses dalında tek ödül verilecek. Geçtiğimiz yıllarda devam filmlerinde en iyi fil müziği dalında ödül verilirken müziğin %60 özgün olması gerekirken bu yıl bu tarz filmlerde %80 olarak revize edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.