Türkiye’de Driftwood akımı başladı

173

Dünyada çok fazla popüler olmamakla birlikte az sayıda sanatçı “driftwood” sanatı ile ilgileniyor. Ülkemizde bu sanatın ilk temsilcilerinden birisi olan Selçuk Coşkun ilk sergisini Ankara’da açmış ve sergisinde ırmakların denize sürüklediği ağaç parçalarından ortaya çıkarılan sanat eserleri sergilemişti.

Driftwood sanatı insanlara doğaya sadık kalma hissi veren ve tamamen doğaya ait malzemelerin az miktarda tutkal ile yapıştırılarak sabitlenerek veya ince ahşap çivilerle kullanılarak yapılıyor. Daha çok sanatçının hayal gücü ile şekillen bu akım ülkemizde kısa sürede beğenilmeye ve uygulanmaya başladı.

Konu hakkında kısa bir açıklama yapana Selçuk Aslan “Ormanlık alanlarda ağaçlarından kopan dalların ve ağaç parçalarının akarsular üzerinden deniz kıyısına taşınmasını sanatsal olarak anlattığım sergiye yoğun bir ilgi olmuştu.

“Driftwood” niteliğine sahip olan eserlerin hazırlık aşamasını anlatan Selçuk Coşkun, ormanlardan kopan ağaç parçalarının akarsular sayesinde deniz kıyısına taşınmasının, deniz kıyısına taşınırken de dalların ve ağaç parçalarının ırmak boyunca dövülmesi sonucu kabuğunun soyulduğunu, dalda ve ağaç parçasında bulunan tüm zararlıları da deniz suyunun tuzunun öldürdüğünü ve dalı veya ağaç parçasını adeta bir süngere çevirdiğini “vurgularken bu sanatın çok az yaygın olduğunu Rusya, İskoçya ve ABD’de birkaç sanatçının yapmasından sonra kendisinin de Driftwood akımına başladığını ve birkaç sanatçının da kendisini takip ettiğini” belirterek sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.