Vahide Perçin kimdir?

206

Vahide Perçin Yunanistan göçmeni bir ailenin kızı olarak  13 Haziran 1965 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Lise eğitimini tamamlayan Perçin daha sonra İktisat Fakültesi’nde eğitimine devam ederken 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü kazandı ve eğitimine burada devam etti. Üniversitede eğitimine devam ederken 1992 yılında  Ankara Sanat Tiyatrosu (AST) oyuncusu Altan Gördüm ile evlendi.

Eğitimini tamamladıktan sonra eşiyle beraber Ankara’ya yerleşti ve Ankara Sanat Tiyatrosu’nda sanat hayatına başladı. Devlet Tiyatrosu’ndan gelen teklifi kabul ederek Adana’ya giderek çeşitli tiyatrolarda oyunculuk yaparken 2003 yılında annesini kaybeder. Devlet Tiyatroları’ndan izin alamadığı için annesinin cenazesine gidememesi üzerine sezon bitiminde görevinden ayrılmaya karar verir. Sezon bitimi de görevinden istifa ederek Ankara’ya geri döner.

 Televizyon dünyasına Bir İstanbul Masalı dizisindeki Suzan Kozan rolü ile 2003 yılında ilk adımı atması üzerine ailesi ile beraber İstanbul’a yerleşir. Ardından Hırsız Polis adlı dizi ile televizyon dünyasında sanat hayatına devam ederken 2006 yılında Çetin Tekindor ile İlk Aşk adlı sinema filminde başrolü paylaştı.

Adını Feriha Koydum adlı dizide Hazal Kaya ile başrolde oynarken dizisini üçüncü sezonunda Hazal Kaya, Ceyda Ateş ve Barış Kılıç gibi isimlerle ortak bir karar alarak diziden ayrılmıştır.

2011 yılında meme kanserine yakalanan ünlü oyuncu yoğun bir tedavinin ardından meme kanserini yenmeyi başarmıştır. 2012 yılında Merhaba Hayat adlı dizide yine başrol oynamıştır.

22 yıllık evliliği sonrasında kendisi gibi tiyatrocu ve oyuncu olan eşi Altan Gördüm’den boşanmıştır. Bu evliliğinden de Alize adında bir kızı vardır.

Ünlü oyuncu halen ATV ekranlarında ikinci sezonu yayınlanan “Bir Zamanlar Çukurova” adlı dizide oynamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.