Çetin Alp kimdir?

1.270

Gerçek adı Çetin Küçükarslan olan Çetin Alp Malatya’da 21 Haziran 1947 tarihinde dünyaya gelmiştir. Çetin Alp Çek Çek ve Son Defa isimli şarkıları ile büyük bir üne kavuşmuştur.

 Eurovision Şarkı Yarışması’nda  ülkemizi 1983 yılında Almanya’nın Münih kentinde Opera şarkısıyla temsil etmiş ama bu yarışmadan sıfır puan alarak sonuncu olurken Eurovision tarihimizin en başarısız sonucu olarak tarihe geçmiştir.

Müzik hayatına 1970 yılında düzenlenen “Altın Ses” yarışmasına katılarak başlayan Çetin Alp, yarışmada. Büyük bir başarı göstererek birinci olduktan sonra Zekai Apaydın ve Yurdaer Doğulu orkestralarıyla profesyonel müzik hayatına başlamış, Eurovision yarışmasındaki yaşadığı hezimet sonrasında Amerika’nın Los Angeles kentinde düzenlenen “Dünya Şarkıcı Yarışması”’nda üçüncülük elde ederek büyük bir başarıya imza atmıştır.

Daha sonra Bulgaristan’da düzenlenen Altın Orfe Müzik Festivali’ne 1990 yılında katılan Çetin Alp, festivalde birinci olarak Balkan ödülü kazandı. Çetin Alp’in çok güçlü bariton bir sesi vardı. Hayatının son dönemlerinde yabancı turistler için Yenikapı’da bulunan Gar gazinosunda sahne alan sanatçı konuklarına devamlı olarak yabancı şarkılar söyleyerek yaşamını sağlamıştı.

Çetin Alp bir çok 45’lik çıkarmasına rağmen bir tek stüdyo albümü de yapmamış yegane sanatçılarımızdan biri olup 57 yaşında iken 18 Mayıs 2004 tarihinde İstanbul’da bulunan evinde geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetmiştir.

Yaşamı boyunca iki evlilik yapan Çetin Alp’in bu evliliklerinden sadece ilk evliliğinden iki kızı ve bir oğlu dünyaya gelmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.