İki Gözüm Ahmet filmi için AİHM’e kadar gidecekler

92

16 Kasım 2000’de geçirdiği kalp krizi sonrasında Türkiye’nin en önemli sanatçılarından Ahmet Kaya, hayata gözlerini yummuştu. Ölümünden sonra dahi şarkıları hala ilk günkü gibi dinlenen şarkıcının hayatının film yapılıp yapılmayacağı tartışılırken bu konuda bir çok yapımcı girişimde bulunmuş ama Kaya ailesi bu tarz gelen teklifleri net bir şekilde ret etmişti.

Ahmet Kaya için film çekmek isteyen Eşref Bukan ve Ömer Demiral isimli iki girişimci yapımcı, ‘İki Gözüm Ahmet’ filmini çekmeye başladı. Kaya ailesinin varisleri filmin çekimlerinin bitmesine az bir süre kala İstanbul 26. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu ve film hakkında “İhtiyati Tedbir” kararı aldırdı.

Bir basın açıklaması yapan yapımcılar mahkemenin verdiği kararına tepki göstermişlerdi. Daha sonra konu hakkında yazılı açıklama yapan yapımcılar gerekirse bu filmin yayınlanması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gidileceklerini açıkladılar.

Açıklamanın satır başları

“Bizler yapımcı olarak sanat icra etmek hürriyeti ve kişilik hakları arasındaki dengeyi bilecek bir zihniyetteyiz. Film hakkında sadece iddialar üzerine kurulmuş hak arama çalışmalarına karşı sanat yapma hakkımız engellenemez. Ayrıca sinema dünyamıza da bu haksız durumun doğurabileceği sonuçları değerlendirmeye davet ederken bu filme verilen mahkeme kararı sinema sektörü üzerinde olumsuz bir etki yaratacaktır.

Sonuna kadar haklı olduğuna inandığımız bu konuda hakkımızı gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde dahi arayacağız. Konuyu halkımızın da vicdanına sunarken sonuna kadar hakkımızı aramaya devam edeceğiz” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.