Hayati Hamzaoğlu kimdir?

126

Hayati Hamzaoğlu,  Trabzon’da 5 Mart 1933 tarihinde Trabzon‘da doğmuştur. Ailesiyle birlikte 1942 yılında İstanbul‘a yerleşti. İlkokulu bitirdikten sonra eğitimine devam etmeyerek bir çok işte çalıştıktan sonra “Köy Çocuğu” adlı filmde figürasyon rolü ile 1954 yılında sinemaya girdi. Daha sonra da Türk filmlerinin kötü adam tiplemelerinin vazgeçilmez oyuncusu olmuştur.

Neriman Köksal’ın fedailerinden bir olarak 1956 yılında çekilen “Tuzak Oteli” filminde ilk diyaloglu rolünü oymamış ve bir yıl sonra da   1957 yılında Ayhan Işık‘ın başrolde olduğu “Bir Avuç Toprak” filminde oynadı. Artık yavaş yavaş filmlerin aranan karakter oyuncularından biri olmaya başlayan Hayati Hamzaoğlu 1958 yılında Osman Faik Seden’in yönetmenliğini yaptığı başrollerinde Zeki Müren, Sezer Sezin, Münir Özkul, Nilüfer Aydan, Sadri Alışık, Atıf Kaptan gibi isimlerin rol aldığı “Altın Kafes” filminde oynadıktan sonra aynı yıl Belgin Doruk ve Ayhan Işık’ın başrollerini oynadığı “Beraber Ölelim” filminde oynadı.

1961 yılında bir gangsteri canlandırdığı “Ölüm Kayalıkları” adlı filmde ilk kez başrol oynamıştır. Sinemadaki en büyük çıkışını Orhan Elmas’ın yönetmenliğini yaptığı Tanju Gürsu, Belgin Doruk gibi isimlerin başrolünü üstlendiği filmde canlandırdığı halıcı karakteri ile “Duvarların Ötesi” adlı filmde oynayarak Türk sinemasında ciddi bir çıkış yakalamıştır.

Metin Erksan’ın yönetmenliğini yaptığı ve 1969 yılında yapılan “Kuyu” adlı filmdeki rolü ile Adana 1. Altın Koza Film Şenliği’nde en iyi yardımcı oyuncu ödülünü kazandı. 1990 yılında da oynadığı “Tatar Ramazan” filmindeki rolü ile Altın Koza ödülünü kazanmıştır.

Yaşamı boyunca iki evlilik yapan Hayati Hamzaoğlu’nun bu evliliklerinden birer çocuğu dünyaya gelmiştir.

Akciğer kanseri rahatsızlığına yakalanan Hayati Hamzaoğlu, Antalya’da 15 Nisan 2000 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.