İspanyolları büyüledik

72

Her yıl binlerce kişinin katılımıyla İspanya’da düzenlenen “Moros y Cristianos” festivaline bu yıl 46 kişilik bir gurpla katılana Mehteran Birliği büyük ilgi gördü.

İspanya’nın Sax kasabası merkezinde yapılan resmi geçite katılan ve Los Turcos grubuyla yürüyen Mehteran Birliği adeta  İspanyolları büyüledi.  

İspanyollardan yoğun alkış alan Mehteran Birliği resmi geçit boyunca yol kenarında ve balkonlarda bekleyen, festival katılımcılarına İspanyolların da çok iyi bildiği  Que Viva Espana ve Porom Oom Pero adlı İspanyol şarkılarının yanı sıra  Tekbir ve Cenk, Ordu, Fatih gibi marşları seslendirerek festivali izleyen İspanyol halkını coşturdu. 

Mehteran Birliği’ne İspanyol basını da yoğun ilgi gösterirken Sax’ta bulunan Türkler Evi’nde resmi geçit sonrası küçük bir konser verdi.  İspanya’ya ilk kez gelen dünyanın en eski bandosu Mehteran Birliği gün içinde konserler vermeye devam edecek.

Mehteran Birliği’nin katılımı hakkında Sax Belediye Başkanı Laura Esteban yaptığı açıklamada “ Bizlere muhteşem bir gösteri sunan Mehteran Birliği’ne teşekkür ediyoruz. Türk halkı ile aramızda güzel bir dostluk ve gönül bağımız var. Birbirimizin kültürünü seviyoruz. Mehteran Birliği’ni burada görünce gerçekten çok heyecanlandım” dedi.

 Türkiye’nin Madrid Büyükelçisi Cihad Erginay, “Sax halkı ve Türkiye arasında bir gönül bağı kuruldu. Kime sorarsanız sorun burada herkes Türkleri gerçekten sevdiğini söyler. Festivalimizin 100.yılında Mehteran Birliği’nin burada olmasını çok istedik ve Milli Savunma Bakanımızın destekleri ve yardımları sayesinde buraya davet ettil. Mehteran Birliği’ne bu davetimize katıldıkları için çok teşekkür ederiz” diyerek duygularını dile getirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.