Sevda Karaca kimdir?

371

Sevda Karaca ev hanımı Necla hanımın ve Abdullah Bey adlı bir banka müdürünün kızı olarak 5 Ekim 1956 tarihinde İzmir’in Ödemiş ilçesinde doğmuştur. Eğitimine İstanbul Çamlıca Kız Lisesi’nde devam ederken annesi ve babası boşanır.

Sevda Karaca Çamlıca Kız Lisesi’nde okurken yakın arkadaşları ondan gizli olarak Saklambaç gazetesinin “Sinema Güzeli” yarışmasına Sırma Turkar adı ile fotoğraflarını yollarlar ve finale kalan isimlerden birisi de Sırma Turkar yani Sevda Karaca olur. Arkadaşlarının desteği ile finallere kendi adı ile katılır ve 1971 yılı sinema güzeli seçilir. Aynı yıl İtalya’nın Alegro kendinde yapılan yarışmada da “1971 Avrupa Sinema Güzeli” seçilir.

İtalya dönüşü bir çok film teklifi alan Sevda Karaca “Üç Kızgın Cengaver” isimli filmle 1971 yılında sinema dünyasına adım atar. Daha sonra bir çok ünlü oyuncu ile başrolleri paylaşırken Rıza Silahlıpoda ve Esin Engin’den müzik dersleri almaya başlar ve gazinocular kralı Fahrettin Aslan’ın teklifi ile gazinolarda sahneye çıkmaya başlar. Müzik dersleri aldığı Rıza Silahlıpoda ile 1971 yılında evlenen Karaca’nın evliliği sadece 11 ay sürer. O dönem sahne aldığı her yerde sözlerini unuttuğu şarkı olan “Koşma koşma yorulursun” şarkısı ilk şarkısı olur.

Sevda Karaca yıllar 1979’u gösterdiğinde ”Gong Show” adlı bir televizyon programında sunuculuk yaparak televizyon dünyasına adım atarken 2 yıl sonra annesinin vefatı üzerine bunalımlı yıllar yaşar.

1983 yılında Osman Diper ile yaptığı evlilik sonrası iki yıl sahnelerden uzaklaştıktan sonra boşanan Sevda Karaca 1985 yılında tekrar sahnelere geri dönerek 5 yıl boyunca Lunapark ve Maksim Gazinolarında çalıştıktan sonra 1990 yılında sahnelere kesin olarak veda etti.

Daha sonra ticarete atılarak video kulüp açtı, İşlerinin iyi gitmemesi üzerine ismini kullanarak butik açtı ve 15 yıl boyunca işletti. 2000 yılının sonlarına doğru pankreas kanserine yakalandı ama tedavisi başarı ile sonuçlanarak sağlığına kavuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.