Mustafa Uğurlu kimdir?

108

Mustafa Uğurlu, 25 Kasım 1955 tarihinde Konya, Karaman ilçesinde sağlık memuru bir baba ile ev hanımı bir annenin oğlu olarak dünyaya gelmiş ve aynı zamanda kendisi gibi oyuncu olan Ahmet Uğurlu’nunda ağabeyidir. Babasının görevi yüzünden 3 yaşında iken Bursa’ya taşınan Mustafa Uğurlu ilk, orta ve lise öğrenimini Bursa‘da tamamlamıştır.

Profesyonel oyuncu olarak ekranlara 1993 yılında Turgut Özakman‘ın senaryosunu yazdığı Rıza Beyler adlı dizi ile çıkmış ama oyunculuk anlamında en büyük çıkışını Yönetmenliğini ve senaryosunu Mustafa Altıoklar’ın yaptığı, başrollerini Müjde Ar, Savaş Dinçel, Okan Bayülgen, Burak Sergen ve Küçük İskender ile oynadığı “Ağır Roman” filmi ile yapmıştır.

Ağır Roman filminden 2 yıl sonra 1999 yılı yine yönetmenliğini ve yapımcılığını Mustafa Altıoklar yaptığı “Asansör” filminde Mustafa Uğurlu, Arzu Yanardağ ile başrolü paylaştı.

TRT ekranlarında 2015 yılında yayınlanan Milat adlı dizide başarılı bir performans sergilerken aynı yıl 1998 yılında Ağır Roman adlı sinema filmindeki rolü ile 35. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Yardımcı Oyuncu ödülünde kazandığı altın portakal ödülü hırsızlar tarafından çalınmış hala da bulunamamıştır. Ünlü oyuncu aynı zamanda 1996 yolında Ankara Sanat Kurumu ödülüne de layık görülmüştür.

Televizyon dizileri arasında en büyük başarısını 2016 yılında Show Tv ekranlarında yayınlanan ve reyting rekorları kıran “İçeride” adlı dizide Çağatay Ulusoy, Aras Bulut İynemli, Bensu Soral, Çetin Tekindor gibi isimlerle başrolleri paylaşmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.