Fatma Belgen kimdir?

496

16 Haziran 1949 tarihinde Manisa’da dünyaya gelen Fatma Girik ilk ve orta öğretimini Manisa’da tamamladıktan sonra İstanbul’a taşınmış ve lise eğitimini Nişantaşı Kız Lisesi’nde yapmıştır.

Daha sonra iş hayatına atılan Fatma Belgen bir bankada çalışmakta iken Ses Mecmuasının 1971 yılında açtığı Artist Yarışmasında ikinci seçildi. İlk oyunculuk deneyimini de 1971 yılında çekilen yapımcılığını Ertem Eğilmez’in yaptığı yönetmenlik koltuğunda Tanju Gürsu’nu oturduğu “Hayat Sevince Güzel” adlı sinema filminde Münir Özkul, Zeynep Değirmencioğlu, Suna Pekuysal, Metin Serezli, Mürvet Sim gibi o dönemin ünlü Yeşilçam oyuncuları ile birlikte oynamıştır.

Oyunculuğa hızlı bir başlangıç yapan Fatma Belgen 1971 yılında Cilalı İbo Teksas Fatihi, Tarkan Viking Kanı , Turist Ömer Boğa Güreşçisi, Rüzgar Murat, Kızıl Maskenin İntikamı gibi filmlerde rol olarak adını Yeşilçam’a altın harflerle yazdırmasında rağmen Yeşilçam’da başlayan erotik film furyasına kendisini kaptırarak erotik filmlerinde aranan oyuncularından biri oldu. Bu dönemde Kime Niyet Kime Kısmet, Bekardır Ne Yapsa Yeridir, Şehvet, Beş Tavuk Bir Horoz gibi bir çok erotik filmde başrol oynamıştır.

Oyunculuktan uzun bir süre uzak kalan Fatma Belgen 1980’li yılların son dönemlerinde TRT’de yayımlanan 077 Hızır Acil Servis dizinde yer aldı. Bu dönemde bir çok filmde rol almış olsa dahi aldığı roller asla başrol olmamıştır. Daha sonra özel televizyonların çıkması ile birlikte Büyük Buluşma, Kollama gibi televizyon dizilerinde rol alarak sanat hayatına devam etmiş, kısa bir süre de sahneyi denemesine rağmen başarılı olamayarak sahnelere veda etmiştir.

Fatma Belgen en son gündeme kendisinin diktiği berelerden elde ettiği geliri sokak hayvanlarına bağışlaması ile gündeme gelerek büyük takdir toplamıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.