Ümit Yesin kimdir?

103

Ankara’da  28 Ocak 1954’te, dünyaya gelen Ümit Yesin bir yaşına geldiğinde ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındıktan sonra tekrar Ankara’ya geri dönmüştür. 1969 yılına kadar birkaç kez daha İstanbul ile Ankara arasında ailesi ile mekik dokumuştur. Ümit Yesin lise eğitimine kadar Ankara’da okumasına rağmen lise eğitimini İstanbul’da tamamlamış ve ardından konservatuar eğitimi aldıktan sonra Bakırköy Halk Evi’nde 1970 yılında tiyatro hayatına başladı.

Kısa bir süre içinde de profesyonel olarak tiyatro hayatına adım atan Yesin Muammer Karaca’nın zorlaması ile konservatuara gitmesinin meyvelerini Müjdat Gezen tiyatrosu ve Tiyatro Kare’de aldığı rollerle almıştı.

Yeşilçam’a Hülya Koçyiğit ve Talat Bulut’un başrollerini paylaştıkları “Kurbağalar” adlı sinema filmi ile 1985 yılında adım attı. Ardından arka arkaya bir çok başarılı filmde oynayan Yesim’in oynadığı “Şaban Pabucu Yarım”, “14 Numara”, “Körebe”, “Kızlar Sınıfı Yarışıyor”, “Melek Yüzlüm”, “Seyyid”, “Amansız Yol” gibi pek çok filmde rol almış bu filmlerden bazıları ödül almıştır. Son oynadığı film ise 2017 yılında çekilen” Şansımı Seveyim” adlı film olmuş ve Ümit Yesin hayatı boyunca 100’den fazla filmde rol almıştır.

Ümit Yesin televizyon dünyasına da 1990 yılında TRT’de yayınlanan “Hanımın Çiftliği” dizisinde “Kabak Hafız” rolü ile başlarken 1995 yılından itibaren oynamaya başladığı “Çiçek Taksi” adlı dizide “Şeker Kazım” rolünü canlandırmış 2009 yılında da Akasya Durağı adlı dizide Duran karakterine can vermişti.

Eşi Evin Esin ile birlikte Çiçek Taksi, Akasya Durağı, Tatlı Kaçıklar gibi dizilerde birlikte rol almışlar ve evlilikleri 2011 yılında son bulmuştur.

Ümit Yesin 19 Mart 2019 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.