Müjdat Gezen kimdir?

153

29 Ekim 1943 yılında Müjdat Gezen İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya gelmiştir. Babası TRT’nin eski müzisyenlerinden Necdet Gezen, annesinin ismi ise Macide hanımdır. Tiyatro sahnesine 1953 yılında öğretmeninin zorlaması sonucu  “Küçük Çiftçiler” oyunuyla sahne hayatına merhaba demiştir. İlkokulu bitirdikten sonra Karagümrük Ortaokulu’nda okurken iki yıl üst üste sınıfta kalması sonucu öğretim hayatı sona ermiştir. İlk tiyatro oyununu ilkokulda yapan Gezen daha sonra bir çok sanat branşında aktif olarak yer almıştır. İstanbul Radyosu içerisinde kurulan Çocuk Kulübü korosuna katılmış ve burada şarkılar söylemeye başlamıştır

Yazarlık yeteneği olan Müjdat Gezen’in yazdığı şiirler Kardeş adlı çocuk dergisinde yayınlanmıştır. 1956 ve 1957 yıllarında bir çok amatör tiyatro topluluğuna katılmış ve bir çok oyunda sahne almıştır. Orta okulu daha sonra dışarıdan bitiren Müjdat Gezen Vefa Lise’sinde okurken Kemal Sunal ve Uğur Dündar ile tanışmış ve birlikte okumuşlardır. 1961 yılında imtihana girerek İstanbul Devlet Konservatuvarları Tiyatro Bölümü’ne girmiş ve başarı ile bitirmiştir.

Tiyatro sahnelerine 1960 yılında  İstanbul Şehir Tiyatroları’nda adım atmıştır. Tiyatro dünyasına hızlı bir giriş yapan Gezen Yeşilçam’a 1962 yılında adım atarak ilk sinema filminde oynamıştır. Askerlik görevini 1964-1966 yılları arasında yapan Gezen askerlik dönüşü önce Ulvi Uraz Tiyatrosu’na girmiş, ve bir sene sonra da arkadaşlarıyla beraber İstanbul Tiyatrosu’nda çalışırken film çalışmalarına devam etmişti. Müjdat Gezen ilk kitabını piyasaya sürmüş ardından 7 sene sonra kendine ait yayın evini açmıştır.

1991 yılında Müjdat Gezen Sanat Merkezini kurduktan sonra 1996-1998 yılları arasında iki yıl boyunca Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır.  Müjdat Gezen sanat hayatı boyunca yüz civarı filmde oynarken 1000 civarı radyo ve tv skeçlerinnde aktif olarak görev almış ve 50 tiyatro oyununda sahne almıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.