Işıl Yücesoy kimdir?

222

Işıl Yücesoy 2 Ekim 1945 yılında Kırklareli’de dünyaya geldi. Çocukluk yıllarında tiyatroya olan merakından dolayı Ankara Devlet Konservatuarını bitirdikten sonra 1969 yılında sanat hayatına Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nde başladı. 1975 yılında dostlarının yönlendirmesi sonucu sahnelere çıkarak şarkı söylemeye başladı ve “Çalamazsın Mutluluğu” adlı 45’liği ile profesyonel olarak müzik hayatına geçtikten sonra kendisine ait bir plak şirketi kurdu. Bugüne kadar 4 plak yapan ünlü sanatçı bir çok gece kulübü ve gazinoda sahne aldı.


1981 yılından itibaren bir çok sinema filmi ve televizyon dizilerinde rol alan Işıl Yücesoy aynı zamanda 80’li yıllarda TRT radyosu için bir çok radyo tiyatrosu yazarken ilk televizyon dizisi Dokuz Sütuna Manşet ile televizyon dünyasına da adım attı.


Gençlere ve oyunculuğa meraklı gençlere drama eğitmenliği yapan ünlü sanatçı bir çok tiyatro festivaline jüri üyesi olarak katılarak yetenekli gençleri keşfetti. Işıl Yücesoy Tanju Cılızoğlu ile evlenmiş ve bu evliliğinden Meneviş adını verdiği bir kızı dünyaya gelmiştir. Kara Para Aşk, Üvey Baba ve Çemberimde Gül Oya dizileri ile oyunculuk hayatında zirveye tırmanan Yücesoy’un 2014 yılında Çağan Irmak’ın yönettiği Unutursam Fısılda adlı sinema filminde canlandırdığı Hanife karakteri ile gönüllere taht kurdu.

Müzik hayatına 35 yıl sonra geri dönerek 2016 yılında Zamansız adını verdiği bir albüm yaparken bu albümünde ünlü sanatçı ile Cenk Eren, Çağan Irmak, Yeşim Salkım birlikte düet yaptılar. 35 ylıl sonra yaptığı albümü hakkında “ İnsan hayatında çok emek verdiği ve sevdiği bir şeyi bırakamıyor” diyerek müziğin kendisinde ayrı bir yeri olduğunu vurguladı.

Işıl Yücesoy; sinema, dizi, tiyatro ve müzik çalışmalarını birlikte yürütmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.