Haldun Dormen kimdir?

174

Haldun Dormen Mersin’de 5 Nisan 1928 yılında dünyaya gelmiştir. Mersin’de doğduktan sonra bir yıl sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı. Galatasaray Lisesi’nde ortaokul öğrencisi iken ilk kez sahne almıştır. Ortaokulu Galatasaray Lisesi’nde bitirdikten sonra lise eğitimini Robert Koleji’nde tamamladı.

Tiyatro eğitimi için ABD’ye giderek burada Yale Üniversitesinde tiyatro eğitimi aldıktan sonra Hollywood’da Pasedena Playhouse’da sahne aldıktan sonra İstanbul’a dönerek Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahne’ye girdi ve profesyonel olarak Türkiye’de ilk kez “Cinayet Va”r adlı oyundaki dedektif rolüyle ilk kez seyirci karşısına çıktı. Daha sonra kendisine ait cep tiyatrosunu kuran Dormen1957 yılında Dormen tiyatrosunu Nisa Serezli, Nevra Serezli, Erol Günaydın ve Erol Keskin gibi Türk tiyatrosunun önemli isimleriyle kurdu.

Türkiye’de ilk müzikali Sokak Kızı İrma adlı oyun ile 1961 yılında sergilerken bir ilke imza atmış oldu. Sinema dünyasına 1966 yılında girerek iki filmin yönetmenliğini yaptı. Yönetmenliğini yaptığı Bozuk Düzen adlı filmi 3. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film ödülünü alırken bir sonraki yılda yine yönetmenliğini yaptığı Güzel Bir Gün İçin filmi de 4. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Komedi Filmi ödülü aldı.

Haldun Dormen 1977 yılından itibaren radyoculuk ve televizyonculuk yaparken 8 yıl boyunca da Milliyet gazetesinde çalıştı. 1980 yılında tekrar tiyatroya geri dönerken 2001 yılından yaşanan ekonomik kriz ve 17 Ağustos depremi sonrası tiyatro seyircisinin azalması üzerine tiyatrosunu kapattı.

Bir dönem İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında dersler verirken kendisine Hacettepe Üniversitesi tarafından Onursal Bilim Doktoru unvanı verilirken 1988 yılında da kendisine Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.