Kuzey Vargın kimdir?

51

Kuzey Vargın 15 Haziran 1942 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 1960’lı yıllarda arkadaşlarının yönlendirmesi ile Yeşilçam’a adım atmış ve jön olarak başladığı oyunculuk yolunda ilerleyen yıllarda kötü adam karakterinin aranılan ismi olmuştur.

1965 yılından itibaren rol aldığı Çılgın Gençlik, Yasak Sokaklar, Ağlayan Kadın gibi filmlerde rol almıştır. Unutulmayan rollerinden birisi de Bir Dağ Masalı filminde oynadığı Ekrem karakteri olmuştur  Jön olarak başladığı oyunculuk serüveninde sert bir yüz ifadesine sahip olmasından dolayı daha sonra karakter oyuncusu olarak oyunculuk hayatına devam etmiştir

Türk sinemasındaki unutulmaz başarılarından birisi de Kartal Tibet’ten sonra Yeşilçam’da Karaoğlan’ı canlandırmasıdır. Ölümünden önce Kurtlar Vadisi Pusu adlı fenomen dizide Adil Eşrefoğlu karakterini canlandırmıştır.

Kuzey Vargın yüksek tansiyona bağlı yaşadığı rahatsızlık sebebi ile 2014 yılında Marmaris Devlet Hastanesi’ne gitti. Burada yapılan ilk müdahalesinin ardından tedavisi yapılmış, zamaan zaman bilinç kaybı rahatsızlığı geçirmesine rağmen tedavisi yapılmış ve taburcu edilmişti.

Ünlü oyuncu 2015 yılında Parkinson hastalığı teşhisi ile yine aynı hastanede tedavi görmüş, tedavisinin ardından fizik tedavi görerek sağlığına kavuşmuştu.

2017 yılının Haziran ayının son günlerinde yine yüksek tansiyon yüzünden Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanede yapılan ilk müdahalenin ardından yoğun bakım ünitesine kaldırılmış ve yaklaşık olarak 1,5 ay boyunca yoğun bakım ünitesinde verdiği yaşam mücadelesini 13 Ağustos 2017 tarihinde kaybederek 74 yaşında hayata veda etmiştir.

Vefatının ardından damadı tarafından cenazesi İstanbul’a getirilen ünlü oyuncu Kuzey Vargın Karacaahmet mezarlığına defnedilmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.