Yerli süper kahramanlar yolda

110

“Filinta” ve “Yüzleşme” gibi dizilerin yapımcıları arasında olan Bülent Turgut, Türkiye’nin ilk süper kahraman evrenini hazırlıyor.

İlk öyküsünün çekimlerine Mayıs 2020’de  Mayıs’ta başlanması planlanan “T-World Sinematik Evreni”nde 36 yerli karakter yer alıyor.

Karakter ve evren tasarımı ortak kadim tarih ve Mevlana, Harezmi, Ali Kuşçu, Ahmet Yesevi gibi isimlerden etkilenerek yapılan proje, alışılmışın dışında bir “süper kahraman” algısı için gün sayıyor.

Proje çalışmalarına 4 yıl önce başlayan Bülent Turgut, “Altay”, “Su Perisi”, “İkizler”, “Rumi”, “Nazar” ve “İnsan Tamircisi” isimli ilk 6 karakterin tanıtımını Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen televizyon ve dijital içerik fuarı MIPTV’de yapmaya hazırlanıyor.

Turgut, “süper kahraman” denildiğinde ilk olarak, 20’nci yüzyılın başlarında şekillenmeye başlayan ABD çizgi roman evreninin geldiğini söyledi.

Bu evrenin sinema ve televizyonun ardından internet kültürüyle birlikte dijital platformlara geçtiğini aktaran Turgut, “Eskiden sadece ‘Superman’, ‘Batman’ filmleri izlerdik. Sonra ‘Justice League’ diye bir kavram çıkardılar. Neden? İhtiyaçlar, talepler, sosyolojik dönüşümler ve teknoloji gelişimi bunu şart haline getiriyor. Biz yola ‘Türkiye’de süper kahraman sinematik evreni yaratacağız. Fantastik ve bilim kurgu alanlarında uzmanlaşmış bir yapı olacağız. İlk karakter evrenimizi tanıttıktan sonra, bu konuda Türkiye merkezli çalışmak isteyen yaratıcı bireylere ortam da oluşturacağız’ diye çıktık” ifadelerini kullandı.

Turgut, T-World Sinematik Evreni’nin bir karakter dünyası olduğuna işaret ederek, “Yani tek bir projeden bahsetmiyoruz. Biz bu genel hikaye evreni içinde 36 karakter çalıştık. Aslında sadece bir tek dizi yapmıyoruz, bir platform oluşturuyoruz. Bu platformun ilk hikayesini 6 karakterin kesişme ve ayrışma noktalarıyla anlatacağız. Sinemaları, dizileri olan bu karakterler aynı evrende yaşayacak” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.