Star Wars’ın son filminden ilk hafta rekoru

45

Yıldız Savaşları’nın (Star Wars) son üçlemesinin finali olan Skywalker’ın Yükselişi gösterimdeki ilk hafta sonunu küresel ölçekte yaklaşık 374 milyon dolarlık hasılatla tamamlayarak beklentileri aştı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki toplam açılış hasılatı ise yaklaşık 176 miilyon dolar olarak açıklandı. Serinin son filmi, bu rakamla dünyanın en büyük film piyasasının açılış hasılatında 12inci sıraya yerleşti.

Açılış hasılatı açısından üçlemenin ilk iki filmiyle kıyasla geride kalan film için gösterim öncesinde yaklaşık 200-250 milyon dolarlık gişe hasılatı öngörülmüştü.

Skywalker’ın Yükselişi (The Rise of the Skywalker), bilim-kurgu türünün efsane filmlerinden olan Yıldız Savaşları serisinin dokuzuncu filmi ve ilk altı seriden 30 yıl sonra çekilen son üçlemenin de son bölümü.

2015 yılında The Walt Disney Company’nin filmin yaratıcısı George Lucas’a ait Lucasfilm’i satın almasının ardından çekilen üçlemenin ilki olan Güç Uyanıyor (The Force Awakens) açılış haftasında rekor üzerine rekor kırarak hem izleyici hem de hasılat açısından büyük başarı yakaladı. Toplamda ise 2 milyar doların üzerinde gişe yaptı.

Üçlemenin ikincisi Son Jedi’ın (The Last Jedi) gişe hasılatı ise 1 milyar 320 milyon dolarda kaldı ve hem eleştirmenlerin hem de izleyicilerin gözünde hayal kırıklığı yarattı.

Yönetmenliğini Güç Uyanıyor’un da yönetmeni olan JJ Abrams üstlendiği Skywalker’ın Yükselişi’nin toplam gişe hasılatı şimdiden merak konusu.

Özel efektler ve aksiyon sahneleriyle dikkat çeken film, 20 Aralık’ta beri Türkiye’de de gösterimde.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.