Sanat piyasasının cirosu 60 milyar dolar

87

Son günlerde çok konuşulan ve muz akımı şeklinde yayılan, Sanatçı Maurizio Cattelan’ın duvara bantlanmış muz eserinin 120 bin dolara satılmasıyla beraber gözler sanat piyasasına çevrildi.

Yılın son sanat etkinliği olan çağdaş sanat fuarı İstanbul Art Show Danışmanlarından Prof. Dr. Aylin Seçkin, dünyada ve Türkiye’de çağdaş sanat piyasasındaki son gelişmeleri aktardı ve yıl sonu değerlendirmesi yaptı.

Prof. Dr. Seçkin, bu yıl dünya sanat piyasasının yaklaşık cirosunun 60 milyar dolar civarında gerçekleşeceğini söyledi. Seçkin, “Sadece çağdaş sanatta dünyada müzayedelerde satılan eserler 70 bin adedin üzerinde. 3 Ekim Sotheby’s Londra’da Banksy’nin Devolved Parliament adlı eseri, 12 milyon dolara rekor fiyata satıldı. Tablo İngiltere’de derinleşen politik krize de gönderme yapıyordu. Çağdaş sanatın sadece müzayede satışları toplam 55 milyar dolarlık global pazarın yüzde 15’ine, yaklaşık 4 milyar dolarlık kısmına denk geliyor. Bu, son 10 yılda çağdaş sanat müzayede satışlarının iki kat arttığı gerçeğini gösteriyor. Amerika ve Asya çağdaş sanat piyasası dünya çağdaş sanat piyasasının yüzde 66’ını temsil ediyor. Bu yıl rekor denecek sayıda, yaklaşık 72 bin adet çağdaş sanat eseri müzayedelerde el değiştirdi. 21,996 çağdaş sanatçı bu satışlara konu oldu” dedi.

En yüksek fiyatlı 100 sanatçı listesinde, sadece dört adet kadın sanatçının olduğunu söyleyen Seçkin “Satılan işlerin yarısı 1000 dolar veya daha ucuz işler. Satılan çağdaş sanat eserlerinin sadece yüzde 3’ü 100 bin doların üzerinde. Bu yıl dünyada 300 civarı 1 milyon doların üzerinde sanat eseri müzayedelerde el değiştirdi. Çağdaş sanatın global satılmama yüzdesi geçen sene olduğu gibi yüzde 39’da kaldı. Bu oran yine de diğer segmentlere göre oldukça yüksek bir oran. Çağdaş Sanat segmentinin son dönemde dünyada bu kadar cazip olmasında en önemli faktör hiç kuşkusuz yeni nesil sanat koleksiyoncularının piyasaya giriyor olmasıdır” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.