Tablo, Gustav Klimt’in kayıp eseri olabilir

156

İtalya’da bir galerinin duvarının içinden çıkan tablonun 20 yıl önce çalındığı tahmin edilen Gustav Klimt tablosu olabileceği sanılıyor.

İtalya’nın kuzeyinde yer alan Piacenza şehrindeki Ricci Oddi modern sanat galerisi bahçıvanı, galerideki sarmaşıkları temizlemek isterken duvarda metal bir pano fark etmiş ve içine bakmak için açtığında da iç ve dış duvar arasında kalan boşlukta bir tabloya rastlamıştı.

İtalyan medyasına konuşan bahçıvan “İlk önce siyah bir torbanın içinde bir kutu buldum ve çöp zannettim. Sonra içine baktığımda tabloyu gördüm ve galerinin sahibine haber verdim” demişti.

Galeri yetkilileri kış temizliği sırasında ortaya çıkan bu keşiften son derece memnun olduklarını belirterek tablonun ‘Portrait of a Lady’ (Bir Hanımefendinin Portresi) isimli Gustav Klimt eseri olduğundan neredeyse emin olduklarını açıkladılar.

“Olabilecek en iyi noel hediyesini aldık” diyen Galeri Eş-Direktörü Laura Bonfanti “Elbette bu eser şimdi uzmanlarca incelenecek ve otantikliği sertifikalanacak ancak biz daha ilk bakışta dahi çerçevesinden kullanılan malzemeye kadar eserin orijinal olduğunu anlayabiliyoruz.” dedi.

Avusturyalı resim ustası Klimt’in bu eserinin 60 milyon euro civarında değerinin olduğu düşünülüyor. Emniyet yetkilileri hırsızların eseri daha sonraki bir tarihte almak için galeri duvarı arasına koyduklarını ancak bilinmeyen bir sebepten ötürü geri gelemediklerini düşünüyor.

Eserin çalınmış olduğu 1997 yılında o dönem tüm galeri çalışanları soruşturma geçirmiş ve eserin kaybolmasına ilişkin dava kanıt yetersizliği nedeniyle düşmüştü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.