Beethoven’in eserini yapay zeka tamamlayacak

41

Müzik tarihinin en önemli bestecilerinden biri olan Ludwig van Beethoven’in, bitiremeden hayata gözlerini yumduğu 10. Senfonisi’nin yapay zeka tarafından tamamlanması hedefleniyor.

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung gazetesinde yer alan bir habere göre, müzikologlar, besteciler, bilgisayar bilimleri uzmanları ve piyanist Robert Levin’in de aralarında yer aldığı uluslararası grup, eseri tamamlamak üzere buluşmaya hazırlanıyor.

Projeyi hayata geçiren Alman Telekomu tarafından yapılan açıklamada, söz konusu haber doğrulandı.

Buna göre bitirilememiş 10. Senfoni’nin Beethoven’in doğduğu kent olan Bonn’da, Beethoven Orkestrası tarafından 28 Nisan 2020’de seslendirilmesi düşünülüyor.

1770 ile 1827 yılları arasında yaşayan ve 10. Senfoni üzerinde çalışırken ölen Ludwig van Beethoven’dan bu eserle ilgili yalnızca notlar ve taslaklar bulunuyor.

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung gazetesinde yer alan habere göre proje için geliştirilen yapay zeka, uluslararası bilim insanlarından oluşan ekibin Beethoven’ın diğer eserlerinden yola çıkarak hazırladığı bir algoritmaya göre 10. Senfoni’deki eksik kısımlarını tamamlamak için denemelerine başladı.

Projenin koordinasyonunu üstlenen Salzburg merkezli Karajan Enstitüsü Müdürü Matthias Röder, algoritmanın öngörülemez veriler sunduğunu ve kendilerini her gün yeniden şaşırttığını dile getirdi. Röder algoritma ile ilgili olarak ayrıca, “O adeta, Beethoven’ın dünyasını keşfetmeye çıkmış olan bir çocuk” ifadesini kullandı.

Yarım kalan bestelerin bilgisayar programları ile tamamlanması girişimi ilk kez yapılmıyor. Daha önce de Çin’in telekomünikasyon şirketi Huawei’nin bir projesi kapsamında, Avusturyalı besteci Franz Schubert’in (1797-1828) yarım kalan 8. Senfonisi yapay zeka tarafından tamamlanmış ve geçtiğimiz Şubat ayında, İngiltere’nin başkenti Londra’da ilk kez seslendirilmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.