25. Gezici Festival yola devam ediyor

116

Ankara Sinema Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlediği 25. Gezici Festival’in ikinci durağı Sinop’un açılışı yılın önemli yerli yapımlarından Soluk’un gösterimiyle yapıldı.

25. Gezici Festival, ikinci durağı Sinop’ta Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu ve Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan’ın konuşmalarıyla açıldı. Barış Ayhan, festival ekibine ve festivale konuk olan film ekiplerine teşekkür ettikten sonra önemli bir konuyu gündeme getirdi. Bir zamanlar yazlık, kışlık sinemalarla dolu bir kent olan Sinop’ta bugün bir tek sinema salonu dahi bulunmamasından duyduğu derin üzüntüyü dile getiren Ayhan, bu eksikliği, yerel yönetim olarak başta Sinop Ticaret Odası olmak üzere diğer kurum ve kuruluşların desteğiyle en kısa zamanda gidereceklerini söyledi.

Açılış filmini sunmak üzere gösterimden önce seyirci karşısına çıkan Soluk filminin yönetmeni Özkan Yılmaz ile oyuncuları Emrullah Çakay ve Uğur Polat gösterimden sonra seyircilerin sorularını yanıtladı.

Oyuncu Savaş Akova’nın gerçek yaşam öyküsünden uyarladığı filminin senaryo ve yapım süreci üzerine konuşan Özkan Yılmaz, ölüm gibi ağır bir konuyu ele alan bir filmi bu kadar sürükleyici kılmayı nasıl başardığını soran bir izleyiciyi şöyle cevapladı: “Ölüm kimse için kolay bir konu değil. Ölümü izlemek de öyle. Sıkılmadıysanız ne mutlu bize. Bunu başarmak için çok uğraştık.”

Sinema yazarı Fatih Özgüven’in 25. Gezici Festival için hazırladığı Terazi Filmleri seçkisinde yer alan Luis Buñuel’in Tristana (1970) filminin gösteriminden sonra Fatih Özgüven seyirciyle film üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.

Sunumunda sürrealist sinema, bu akımın en önemli temsilcilerinden biri olan filmin yönetmeni Luis Buñuel, Tristana’nın onu sıradan bir melodram olmaktan uzaklaştıran ve kendisi için bu kadar özel kılan nitelikleri hakkında konuşan Fatih Özgüven, daha sonra Sinoplu izleyicilerin film hakkındaki duygu ve düşüncelerini dinledi. Sinoplu izleyicilerin yüksek katılımıyla geçen Tristana söyleşisi, sürrealist sinemanın psikanalizle ilişkisinden, kadına, zaman kavramına ve bilinçaltına yaklaşımına varan derin ve ufuk açıcı bir sohbete dönüştü.

Sinop durağının son gününde “Aidiyet” ve “Bozkır” filmlerinin yönetmenleri seyirciyle buluştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.