İstanbul, Rusya ile buluşmaya hazırlanıyor

52

Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından gerçekleştirilen “Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali”, 22’nci kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Ülkeler arası kültürel ve sektörel paylaşım ile iş birliğini geliştirmesi amacıyla her yıl farklı bir ülkenin sinemasını ve sinema sektörünü İstanbul’da konuk eden “Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali”, bu yıl 22’nci yaşını kutlayacak.

20-26 Aralık 2019 tarihleri arasında düzenlenecek festivalin bu seneki odağında, diğer sanat dallarında olduğu gibi sinema alanında sosyal hayatla iç içe, toplumsal gerçeklikleri yansıtmayı hedef bilen ve bu yolda ilerleyen çok sayıdaki oyuncuya ve yönetmene hayat veren Rusya var.

Festival bu sene hem Rus hem de Türk sinemasını tüm yönleriyle temsil eden filmleri “Rus Uzun Metraj Kurmaca”, “Rus Kısa Metraj”, “Ulusal Uzun Metraj”, “Ulusal Uzun Metraj Animasyon” ve “Ulusal Kısa Metraj” bölümleriyle İstanbullu sinemaseverlerin karşısına çıkıyor.

Festival kapsamında film gösterimlerinin yanı sıra sinema sektörlerini bir araya getirecek Rus Sinema Sektörü Paneli ve Rus-Türk Sinema Sektörleri buluşması da Randevu İstanbul’un etkinlikleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda yabancı yapımcıların Türkiye’de çekim yapmalarını teşvik edecek kanunun, “Film in Turkey” başlığı altındaki ilk buluşması niteliğindeki bu etkinliklerde Rus Yapımcılar Birliğinden önemli isimler ağırlanacak.

“Randevu İstanbul”un bu yılki afişinde Moskova’nın rengi göze çarpıyor. Grafik Tasarımcısı Kemal Ökten’in hazırladığı afiş, Rusya’nın en görkemli simgelerinden biri olan bu başyapıtın renkleriyle seyirciyi sinemanın içine çekiyor ve masalsı film seçkisi ile sinema aşkını tazelemeye davet ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.