Umut: Duvarımdaki Renkler sergisi ziyarete açılıyor

128

Engelli bir sanatçı Muhammed Yalçın’ın eserlerinden oluşan “Umut: Duvarımdaki Renkler” sergisi, İstanbul Esentepe’deki Kuveyt Türk Genel Müdürlük Sergi Salonu’nda düzenlenen bir törenle açıldı.

Serginin açılışına Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “engelleri aşan” sanatçı Muhammed Yalçın, babası Hasan Yalçın, Muhammed Yalçın’ı keşfederek eğitim olanağı sunan ressam Harun Antakyalı ile çok sayıda davetli katıldı.

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, serginin açılışında yaptığı konuşmada, “Bir taraftan ülke ekonomisinin büyümesine destek olurken, diğer taraftan sanatsal ve kültürel alanlara katkıda bulunmaya büyük önem veriyoruz. Yerel ve milli değerlerimizi yaşatmak ve bu değerlerimizi daha ileri noktalara taşımak için çalışmalar yapıyoruz. Burada bugün ‘Umut: Duvarımdaki Renkler’ isimli sergisini açtığımız Muhammed Yalçın kardeşimiz de ülkemizin bir değeridir. Safiyane bir ruhla çizdiği eserleriyle sanat camiasında yankı uyandıran Muhammed Yalçın kardeşimize destek vermekten, eserlerini sanatseverlerle buluşturmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu sergiyi ziyaret edenler, ilhamın sınır tanımayan gücünün ortaya çıkardığı adeta bir renk cümbüşü olan eserlere tanıklık edecek ve bambaşka dünyalara yelken açma fırsatını bulacak” dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında açılan Muhammed Yalçın’ın “Umut: Duvarımdaki Renkler” sergisi, 6 Aralık 2019 Cuma gününe kadar Kuveyt Türk Genel Müdürlük Sergi Salonu’nda sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yaşayan 31 yaşındaki zihinsel engelli Muhammed Yalçın, maddi olanaksızlıklar yüzünden temel eğitimini yarıda bıraktı. Yıllar sonra, özel bir eğitim merkezinde iş eğitimi almaya başladı. Resme olan yeteneği burada ortaya çıktı. Öğretmenlerinin yönlendirmesi ile resim kursuna giden Yalçın, yaklaşık bir yıl resim eğitimi aldı. Yalçın, ailesinin evde oluşturduğu atölyede resim yapmaya devam etti. Zaman içinde evin bütün iç ve dış duvarlarını resimleriyle süsleyen Yalçın’ın yeteneği, yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.