Facebook ilanıyla toplandı grubun adını çeviri ile buldu

199

62. Grammy Ödülleri’ne “En İyi Dünya Müziği Albümü” dalında aday gösterilen Altın Gün’ün solisti Merve Daşdemir, grubun Facebook’ta yayınlanan bir ilanla buluştuğunu söyledi.

Daşdemir, “Basist Verhulst, Google çeviri sayfasına ‘Golden Day’ yazarak Altın Gün ismini bulmuş. Türkiye’deki altın günü toplanmalarını bildiğini düşündüm ancak bilmiyordu” diye konuştu.

Müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden olan 62. Grammy Ödülleri için adaylar, 20 Kasım’da açıklanmıştı. Türkiye’den “Altın Gün” grubu, “Gece” albümüyle “En İyi Dünya Müziği Albümü” dalında Grammy’ye aday gösterilmişti.

Grubun solisti Merve Daşdemir, “Bas gitarist Jasper Verhulst’un verdiği bir Facebook ilanı sayesinde Altın Gün bir araya geldi. Ortak noktamız bu, müziğe olan sevgimiz” ifadelerini kullandı.

‘Altın Gün’ isminin çıkış noktasına ilişkin olarak da bilgi veren Daşdemir, şunları kaydetti:

“Basist Jasper Verhulst, Google çeviri sayfasına ‘Golden Day’ yazarak Altın Gün ismini bulmuş. Altın Gün ismini önerince ben de onun Türkiye’deki altın günü toplanmalarını bildiğini düşündüm ancak bilmiyordu, dolayısıyla komik bir tesadüf oldu. Grubun ismine böylece karar kıldık.”

Daşdemir, geçen ekim ayında ABD turnesi kapsamında Grammy Akademisi yetkilileri tarafından ofise davet edildiklerini ve böylece tanıştıklarını söyledi. O anda bunu çok önemsemediklerini belirten Daşdemir, “Uzun listede olduğumuzu biliyorduk ama aday olacağımızı düşünmemiştik. Grammy’lere aday gösterilmek çok gurur okşayıcı. Benim için özellikle yorumladığımız şarkıların yaratıcılarını bu şekilde onurlandırmak çok anlamlı” diye konuştu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.