Araplardan tartışmalı Osmanlı dizisi

144

Birleşik Arap Emirlikleri molan ve Suudi Arabistan’ın sahibi olduğu MBC TV’de yayınlanan Osmanlı konulu “Ateş Krallıkları” isimli dizi, Arap basınında büyük tartışma yarattı.

40 milyon dolarlık bütçesiyle 2019 yılında Arap dünyasının en büyük dizi projesi olan Ateş Krallıkları, “Osmanlı karşıtı bakış açısı ile” Arap basınını ikiye böldü.

Çekimleri Tunus’ta yapılan Arapça dizi “Ateş Krallıkları”, Mısır’da Memlüklerin son günlerini ve 16. yüzyılda Osmanlı’nın kontrolüne geçişini anlatıyor.

Geçen yıl, Arap dünyasında büyük popülariteye sahip olan Türk dizilerini yayınlamaya son verdiğini duyuran MBC’nin bu dizisi, ilk bölümünün yayınlanmasının ardından tartışmalara neden oldu.

Tarihi, Osmanlı karşıtı bir bakış açısı ile ele aldığı öğrenilen dizinin sloganı “Bir imparatorluk kanlı bir hukukla yönetiliyor. Bu onların laneti oldu” şeklinde.

Metnini Mısırlı bir yazarın hazırladığı, başrolünde Mısırlı bir aktörün bulunduğu ve Arap oyuncuların yer aldığı Ateş Krallıkları ile ilgili dizinin yapımcısı “Dizi, Osmanlı yönetiminin arkasındaki vahşet dolu tarihi ifşa edecek” sözleri ile dikkat çekti.

Dizinin Mısırlı yazarı Muhammed Süleyman, “Tarihsel anlamda hiçbir hata içermeyen bir hikaye yazmaya çalıştıklarını” söyleyerek, Osmanlı döneminin “tarihsel katliamlarla dolu olduğunu” iddia etti.

14 bölümden oluşan dizi, görsel efektler, büyük savaş sahneleri, iç içe geçen hikayeler ve karmaşık karakterleri içeriyor. Dizi ile ilgili olarak Saudi Gazette, “Osmanlıların işlediği suçların örtüldüğü ve tarihin tahrif edildiği bu dönemle ilgili pek çok gerçeği gün yüzüne çıkarıyor” ifadesini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.