Yıldız Kenter kimdir?

86

Yıldız Kenter, 11 Ekim 1928 tarihinde, İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Olga Cyntina’dır ve annesi Türk vatandaşı olduğunda adını Nadide Kenter olarak değiştirmiştir. Yıldız Kenter’in babası Türk diplomarı olan Ahmet Naci Kenter’dir ve Yıldız Kenter’in asıl adı Ayşe Yıldız’dır.

Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümünü büyük bir başarıyla sınıf atlayarak bitirdikten sonra Ankara Devlet Tiyatrosunda 11 yıl çalıştı.  Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalışırken  kazandığı “Rockefeller” bursu ile, American Theatre Wing, Neighbourhood Play House ve Actor’s Studio’da oyunculuk ve oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine çalışmalar yaptı. Aldığı eğitimler sonrasında Türkiye’ye geri döndüğünde Ankara Devlet Konservatuvarı’na hoca olarak atandı.

1959 yılında Devlet Tiyatrosu’ndan ayrıldıktan sonra 1 yıl boyunca Muhsin Ertuğrul ile çalıştı. Daha sonra Kent Oyuncuları Tiyatro Topluluğunu eşi Şükran Güngör ve kardeşi Müşfik Kenter ile kurdu. İlerleyen yıllarda Amerika’ İngiltere’de devamlı olarak “Değişen Eğitim Metotları” ve “Oyunculuk Metotları” üzerine çalışmalar yaptı.

Türk tiyatrosuna verdiği hizmetlerden dolayı 1962 yılında “Yılın Kadını” seçildi. Yıldız Kenter ayrıca üç kez sinema dalında en iyi oyuncu olarak “Altın Portakal” ödülü kazanırken dünyanın bir çok ülkesinde Türkçe ve İngilizce olarak oyunlar sergiledi.

Tiyatro dünyasının en seçkin yazarlarının eserlerini sergileyen Yıldız Kenter 100’ün üstünde oyun oynarken ayrıca bir o kadar da oyun sergiledi. İtalyan Kültür Birliği tarafından 1984 yılında “Adalaide Ristori” ödülüne layık görüldü ve ödülünü Roma’da aldı. Hanım adlı sinema filmindeki rolü ile 1989 yılında, Korsika – Bastia Film Festivalinde ““En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü aldı.

Hayatı boyunca sayısız ödüller kazanan Yıldız Kenter ayrıca bir çok tiyatrocu yetiştirmiştir. Akciğerlerinden rahatsızlanan sanatçı tedavi gördüğü İstanbul Amerikan Hastane’sinde 17 Kasım 2019 günü saat 19:00 sularında hayatını kaybetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.