Eşı̇t ı̇şe eşı̇t ücret

32

71. Emmy Ödülleri’nde ödül alan oyunculardan Michelle Williams, cinsiyet eşitsizliği ve eşit kazanç konusunda ödül tarihine geçecek konuşma yaptı. Sonrasında da İspanya Futbol Federasyonu ile bir yıldır görüşmeler yapan İspanya Kadınlar 1. Futbol Ligi kulüplerinde oynayan kadın futbolcuları grev kararı aldı.

Son dönemde sıkça gündeme gelen eşit işe eşit ücret konusunda toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusu, “Eyvah CEO Doğuruyor” kitabının yazarı Murat Yeşildere de bu konuya değindi.

Erkeklerle kadınlar arasındaki ücret farklılıkları açısından değerlendirildiğinde uçurumun en açık olduğu sektörleri sıralayan Yeşildere, “yüzde 25’lik farkla inşaat sektörü, yüzde 22’lik farkla finans-bankacılık ve yüzde 20’lik farkla eğitim sektörü olduğunu söyledi.

Murat Yeşildere, geçtiğimiz yıl İngiltere hükümetinin, Eşit Ücret Kanunu kapsamında 250 kişi ve üstünde istihdam sağlayan tüm organizasyonların aynı işte çalışan erkek ve kadın çalışanları arasındaki ücret farkını raporlaması mecburiyeti getirdiğini hatırlattı.

Yeşildere, yaklaşık on bin kurumun yaptığı ilk raporlama sonuçlarının erkeklerin, aynı işte çalışan kadınlara göre yüzde 9,7 daha fazla ücret aldıklarını gösterdiğini belirterek, raporlama yapan şirketlerin yüzde 78’inde de erkeklerin kadınlardan daha fazla ücret aldığını, raporlamaya konu olan şirketlerin sadece yüzde 14’ünde kadınların erkeklerden daha fazla ücret aldığını vurguladı.

Raporlama yapan şirketlerin yüzde 8’inde kadın ve erkeklerin eşit ücret aldığını belirten Yeşildere, erkeklerle kadınlar arasındaki ücret farklılıklarının değerlendirildiğinde uçurumun en açık olduğu sektörlerin yüzde 25’lik farkla inşaat sektörü, yüzde 22’lik farkla finans-bankacılık ve yüzde 20’lik farkla eğitim sektörü olduğunu söyledi, Yeşildere, iş hayatının geneline yönelik raporlamanın sonuçlarına göre, hiçbir sektörde kadınların erkeklerden daha yüksek ücret almadığını bildirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.