Meral Zeren kimdir?

637

Yeşilçam sinemasının en güzel oyuncularından ve Salako filmi ile Türk sinemasına damga vuran  Meral Zeren 1956 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Sahne hayatına çok küçük yaşlarda başlayan Meral Zeren henüz 14 yaşında iken sahneye çıkmış ve şarkı söylemeye başlamıştır. 

Meral Zeren’in annesi ailesinin aşırı muhafazakar olması ve babasının annesinin üzerine bir kuma getirmesini kabullenmeyerek evinden kaçarak İstanbul’a geldiğinde Meral Zeren’e hamiledir. Zor şartlar altında Meral Zeren’i dünyaya getirmiştir. Meral Zeren zor şartlar altında İstanbul’da ilköğretim ve orta öğretimini tamamladıktan sonra sahnelere çıkmaya başlamıştır.

Sahne hayatına adım attığı ilk dönemlerde dönemin ünlü yönetmenleri Atıf Yılmaz ve Memduh Ün tarafından keşfedilen Meral Zeren ayrıca Selami Şahin’den müzik dersleri alırken bir çok şarkının altına imzasını atarken ayrıca Ajda Pekkan, Zeki Müren gibi isimlerle gazino dünyasının en büyük mekanı olan Çakıl’da sahne almıştır.

Kemal Sunal ile beraber başrolünü üstlendiği Salako filmindeki Emine karakteri ile hafızalara kazınmıştır.

Herkes tarafından sinema ve dizi oyuncusu olarak tanınmış olsa da Meral Zeren’in Kalbimden Atma Beni Hercai adlı 45’liği 1978 yılında yayınlanmıştır. Ünlü sanatçı Selami Şahin ile 1975 – 1978 yılları arasında beraberlik yaşarken Değişirisin Sevgilim, Sen Mevsimler Gibisin ve Sensiz Olmuyor adlı şarkıları bestelemiştir.

En son 2011 yılında Farklı Boyut adlı televizyon dizisinden rol alan ünlü sanatçı Meral Zeren, uzun yıllar sahneden ve sinema setlerinden kazandığı paralarla İstanbul’un Bebek ilçesinde bir daire satın almış ve burada yaşamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.