Elleriyle ağaca ses veren usta

213

Dokuz yaşında çırak olarak başladığı müzik enstrümanları imalatında usta olan 72 yaşındaki Nuri Tutpınar önemli bir isim. Onun elleriyle ürettiği utlar, lavtalar ve tamburlar, sanat müziği tutkunları için bir hazine. Tutpınar, son olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl verilen “Tarihe Saygı ve Yerel Koruma Ödülleri”nde “Tarihi Mekanda Geleneksel Zanaatların Yaşatılması” ödülüne layık görül

İzmin Kemeraltı’nda bulunan küçük dükkanda çalışmalarını sürdüren Tutpınar, çıraklık yıllarını anlattı. Nuri Tutpınar, ustası Vasfi Çınlar’la tanışmasının ağabeyinin sayesinde olduğunu söyledi. Ustasının mandolin, keman ve akordeon dersi verdiğini belirten Nuri Tutpınar, “Ağabeyim de akordeon öğrenmek istemişti. O sayede Vasfi Usta’yla tanıtım. İlkokula giderken ustamın yanında dükkanı açıyordum. Sonra okula gidiyordum. Öğle tatilinde gelip dükkanda yemek yiyordum ve tekrar okula dönüyordum” dedi.

Ustasıyla beraber 37 yılı birlikte geçiren Tutpınar, çok sevdiği ustasının ölümünün ardından dükkanını açtı. 37 yıl boyunca beraber farklı enstrümanlar hazırladılar. Tüm enstrümanlar el emeği, göz nuru. Tutpınar, çırakken okullarda mandolin kurslarının olduğunu ve mandolin yapmaya başladıklarını anlattı. O dönemler gitarların Çekoslavakya’dan geldiğini söyleyen Nuri Tutpınar, gitar gelmez olunca da gitar yapımına başladıklarını söyledi. Sonrasında elektro gitar yapmaya başladıklarını ifade eden Tutpınar, ut sıkıntısının başladığını, İzmir’de kendilerinden başka ut yapanın olmadığını belirtti.

Tutpınar, sahneye de çıktı. 18-19 yaşında orkestra kurduğunu belirten Tutpınar, sahnelerde çok gitar çaldığını ifade etti, Tutpınar, bir dönem Zeki Müren’in Bodrum’daki sahne orkestrasında da yer aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.