Bağlılık Aslı filmi ABD’de

132

Semih Kaplanoğlu‘nun kendi yazdığı ve yönetmen koltuğuna oturduğu “Bağlılık Aslı” adlı filmi Türkiye’nin 92’nci Akademi Ödülleri’ndeki (Oscar) adayı olarak ilk gösterimi ABD’nin

Filmin ilk gösterimine sinemaseverler yoğun ilgi gösterirken Türkiye Washington Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği tarafından 3. “Washington Türk Film Festivali” kapsamında yapıldı.

Önümüzdeki hafta ABD’nin Los Angeles kentinde “Bağlılık Aslı” filminin Asya film Festivali’nde gösterime gireceğini ve sonrasında gala ve tanıtım programları yapılacağı ve filmin ilk etapta ilk 9’a ve daha sonra ilk 5’e girmesi konusunda çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

“Oscar’da başka dengeler devreye giriyor”

Semih Kaplanoğlu yaptığı açıklamada “ Bu tarz ödül törenlerinde bazen çok konuşulsa da siyasi süreç ve ikili ilişkiler devreye girebiliyor ve beklenen sonuç gerçekleşmiyor. Sonuçta bu filmin değerlendirmesini siyasiler değil sinemanın içerisinden gelen insanlar belirleyici oluyor. Sonuçları tabi ki bekleyip, göreceğiz” dedi.

Açıklamalarına devam eden Kaplanoğlu, “ Cannes ve Berlin Film Festivali ile Amerikan sinema endüstrisinin farklı dinamikleri olduğunu, Oscar film değerlendirmelerinde daha farklı dengelerin göz önüne alındığını dile getirerek, Nuri Bilge Ceylan ve benim Cannes veya Berlin Film Festivali’nden ödül almamış olmamız Amerikan film endüstrisinde çok büyük bir önem yaratmıyor.  Oscar ödüllerinde başka değerler devreye giriyor. Filmin konusu, işlenişi, oyunculuklar ve senaryo gibi. Ayrıca filmin alt yazılı olması da bizler için ciddi bir dezavantaj teşkil ediyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.