Şahika Tekand’ın Studio Oyuncuları’ndan ‘lo’

252

Kurulduğu tarihten bu yana dünya ve Türk tiyatrosunda önemli yeri olan Studio Oyuncuları, bugüne kadar İstanbul Tiyatro Festivali’ne katılarak açılış ya da kapanış gösterimleri yapmıştı. Topluluk, 23. İstanbul Tiyatro Festivali’nin de açılış oyununu sergileyecek.

Studio Oyunculaı’nın yeni oyunu “lo”, Şahika Tekand’ın mitolojik bilgilerden yola çıkarak yazdığı özgün bir metne dayanıyor. Oyun, Aeskhylos’un “Zincire Vurulmuş Prometheus” tragedyasında geçen mitolojik bir karakter olan “Nehir Tanrı Inakhos”un kızı “lo” ile ilglii yazılan ilk metin olma özelliğinde.

Tekand, özgün çağdaş tragedya aracılığı ile Olympos ve Zeus’la hesaplaşıyor ve mitolojiyi başka bir şekilde ele alıyor ve tekrar okuyarak, bugün de hükmünü sürdüren ataerkil bir dünya düzenini, hafızasını ve sorgulama kabiliyetini gitgide daha fazla terk eden günümüz insanının tragedyasını şiirsel bir düzenle izleyicinin karşısına getiriyor.

Tekand, topluluğu olan Studio Oyuncuları ile beraber en son 2019 yılının yaz aylarında Japonya Toga’da düzenlenen 9. Tiyatro Olimpiyatları’nda Türkiye’yi “Godot’yu Beklerken” isimli oyunuyla temsil etmişti. Performans, Japon seyircisinin yanı sıra dünya çapındaki önemli tiyatro sanatçılarının yanı sıra akademisyenlerin de beğenisini kazanmıştı.

Mitolojide lo, Nehir Tanrı Inakhos’un kızıdır. Zeus kendisine aşık olunca Hera tarafından cezalandırılmıştır. Zeus onu beyaz bir ineğe dönüştürerek Hera’dan korumaya çalışır ancak Hera ona bir kene musallat ederek cezalandırmaya devam eder. Hera’nın öfkesini dindiremeyen Zeus, Io’yu yaşadığı Argos şehrinden sürdürerek bütün dünyayı dolaşmak zorunda bırakır.

Şahika Tekand’ın yazdığı metinde ise lo, Zeus ve Hera tarafından topraklarından atılmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.