Altın Portakal’da ödül tartışması

64

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce 56’ncısı düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, “Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü” iki film arasında paylaştırıldı. “En İyi Film” ve “Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü”nün ise aynı filme verilmesi, festival yönetmeliğinin 23 ve 27’nci maddelerine aykırı olduğu iddia edildi ve bu iddialar tartışmaya neden oldu. İddialar üzerine festival komitesi de yönetmeliğin 23’üncü maddesinin değiştirildiğini açıkladı.

Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması yönetmeliğinin 23’üncü maddesinde, “Ana jüri; ‘En İyi Film’, ‘Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’, ‘Behlül Dal En İyi İlk Film’ ve ‘En İyi Yönetmen’ ödülleri paylaştıramaz” vurgusu yapılıyor ve diğer ödüllerin en fazla ikiye paylaştırılabileceği vurgulanıyor. Yönetmeliğin 27’nci maddesinde de “En İyi Film”, “Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü” ve “Behlül Dal En İyi İlk Film” ödülleri aynı filme verilemez ifadesi yer alıyor.

Açıklanan ödüllerden sonra sosyal medyada da iki yönetmelik maddesinin ihlal edildiği iddia edildi. 56’ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Bozkır” filmi hem En İyi Film, hem de Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü’nden 100’er bin TL ödül almış, Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’nde ise Aşk, Büyü vs ve Küçük Şeyler 100 bin TL’lik ödülü 50’şer bin TL şeklinde paylaşmıştı.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyesi ve Modern Zamanlar Dergisi editörü Tuncer Çetinkaya, ödüllerde kural ihlali yapıldığını açıkladı. Çetinkaya, yapılan bu hataların kesinlikle çözülmesi gerektiğini belirtti, paylaştırılan ödülün açık bir şekilde yönetmeliğe aykırı olduğunu söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.