Dublin’den sonra İstanbul’da sergi

46

Sanatçı Sevgi İlkinci ilkini Ekim 2018’de Dublin’de gerçekleştirdiği ters yüz hayatlar adlı sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunduğu temaya bu yılda devam ederek temasının uzun soluklu olacağının sinyallerini verdi. Serginin devamı olan Ters Yüz II sergisinde de yağlı boya resimleri ile karışık teknikle ürettiği kağıt işlerinin bulunduğu farklı bir sergi ile sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Tema olarak Sevgi İlkinci tersyüz etmek, basitçe içi dış ile değiş tokuş etmek olarak baz aldığı temasında ufak bir yer değiştirme sonucunda kullandığı tüm  nesnelerin ve olguların görünmeyen diğer yüzü ile karşı karşıya kalmak olduğunu, insanların hayatlarında  ani değişiklikleri ters yüz ettiklerinde ortaya çıkan sonucun özgür emeğin bir ürünü olduğunu belirterek resimlerinde bir çok imge kullandığını ve bunların sonucunda farklı bir duyarlılık yakaladığını ifade etti.

Sevgi İlkinci sanatının başlıca konularından birisini çocukların oluşturduğunu, kimi eserlerinde çocukları büyükler olarak resmettiğini, bazen de resimlerinde ki yetişkinlerin çocuk olarak çizdiğini belirterek sadece nesnesel ters yüz değil kişileri de ters yüz ettiğini resimlerinde ayrıca kırılganlıklarla saflığı birleştirdiğini belirtti.

Eserlerinde yeri geldiğinde vahşi, yeri geldiğinde masum, bazen meşru gibi onay mekanizmaları olduğunu, resimlerdeki kırılganlıkların hayatın kırılganlıkları olduğunu, sergisini ziyaret eden bir çok ziyaretçisinin eserleri hakkında sorular sorduğunu ve bu soruların sorulmasından da kendisini memnun ettiğini ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.