Türk dizileri dünyada fırtına gibi esiyor

230

Türk dizileri dünya genelinde yoğun bir ilgi görüyor. Bazı ülkelerde de çocuklara, cadde ve sokaklara Türk isimleri verilmeye başlandı, Dizilerle bir yandan Türk kültürü tanıtılırken bir yandan da turizme önemli katkı sağlanıyor.

Türkiye 140’tan fazla ülkeye dizi satıyor ve bununla Türkiye, ABD’den sonra dizi ihracatında dünyada ikinci sıraya yer alıyor.

Yurt dışına ilk dizi ihracatı 1981’de yılında yapıldı. TRT’de yayınlanan “Aşk-ı Memnu” dizisi Fransa’ya satıldı. Yıldan yıla da ihracat yükseldi.

2008 yılında 100 bin dolar olan dizi film ihracatı geliri, günümüzde 350 milyon dolara yükseldi. 2023 yılı hedefi ise 1 milyar dolar. Türk sinema ve dizi sektörünün toplam ekonomik büyüklüğü ise 3 milyar lirayı aştı.

Yapımcı Birol Güven, Türkiye’de dramanın iyi yapıldığını belirterek, “Ülke olarak televizyondaki drama, Turkish drama diyorlar zaten, onu çok iyi yapıyoruz” dedi.

Türk dizileri, ABD’den Şili’ye Ukrayna’dan Çin’e, Peru’dan Rusya’ya kadar geniş bir coğrafyada izlenme rekorlarının sahibi.

Yapımcı Mehmet Yiğit Alp, Türk dizilerinin 650 milyon kişiye ulaştığını vurguladı ve bunun muhteşem bir başarı olduğunu ifade etti. Alp, dizi ihracatında Türkiye’nin dünyada, ABD’den sonra 2’nci ülke olduğunu vurgulayarak, “Saat olarak geçiyoruz” ifadelerini kullandı.

Alp yurt dışındaki insanların çocuklarına Türkçe isimler vermeye başladıklarını da açıkladı.

TRT dizileri de adından söz ettiriyor. Bugün yüzden fazla ülkede TRT’nin hazırladığı dizi ve programlar izleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.