Banksy ‘sınav’la satış yapacak

44

İngiliz duvar ressamı Banksy gerçek adını sır gibi saklıyor ancak Londra’da Gross Domestic Product (Gayrisafi Yurtiçi Hasıla) ismini koyduğu, ancak içine girilemeyen bir dükkan açarak bir ilginçliğe daha imza attı. Üstelik Banksy eserleriin, yaptığı sanat sınavını geçen kişilere satmayı planlıyor.

Dükkanın içinde yer alan nesnelere iki hafta boyunca sadece camın ardından bakabilecek. Dükkanda satılan ürünlerin sahibi olmak isteyenlere satış, internet üzerinden.

Banksy, aralarında polis kaskından yapılan disko topundan tuğladan yapılan çantaya kadar değişik eserleri “Sanat neden önemlidir?” sorusunu cevaplandıracak müşterileri arasından rastgele seçtiği kişilere satmayı planlıyor. Sorulara verilen cevaplar da komedyen Adam Bloom değerlendirecek. Alıcıların en fazla bir eser satın alma hakkı var.

45 yaşında olan İngiliz sokak sanatçısı, bunun olabildiğince eğlenceli, bilgilendirici ve aydınlatıcı olduğunu vurguluyor. Satışa sunulan eserlerin başlangıç fiyatı 10 sterlin.

Fiyatı 10 sterlin olan ürün. Banksy markasını taşıyan aerosol boya. Şarkıcı Stormzy için özel olarak tasarlanan ve üzerinde Birleşik Krallık bayrağı olan çelik yelek ise 850 sterlinden satılacak.

Banksy, sanatın gösteriş unsuru ya da maddi bir değer olarak görülmesini eleştirmesiyle tanınıyor ve bu nedenle yarışma için kural koymuş. Kural, servet sahibi bir sanat koleksiyoncusunun kayıt yaptırmaktan kaçınması.

Banksy, dükkanı ve satış yapılan internet sitesini açma nedenini de bir kartpostal şirketinin adını kullanarak ürün satmasını engellemek olduğunu ifade etmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.