Dünya sineması Antalya’ya geliyor

36

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 26 Ekim tarihinde başlayacak olan 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin “Dünya Sineması” bölümünde, dünyanın önemli film festivallerine katılan ve büyük ilgi gören 10 film de yer alacak.

Festival kapsamında; yönetmenliğini Billie Piper’ın yaptığı Rare Beasts / Ayrık Otları ile Oscar’ın en güçlü adaylarından olan Lauren Greenfield belgeseli The Kingmaker / İpleri Elinde Tutan Kadın Türkiye’de ilk kez gösterilecek.

Dünya Sineması bölümündeki dört film, 72’ncisi düzenlenen Cannes Film Festivali’nden.  The Host / Yaratık (2006), Mother / Ana (2009), Snowpiercer (2013), Bong Joon Ho’nun Altın Palmiye’yi kazanan karakomedisi Parasite / Parazit; Brezilyalı yönetmen Karim A’nouz’un En İyi Film seçilen, görsel tasarımıyla etkileyeh son filmi The Invisible Life Of Eurídice Gusmão / Görünmez Yaşam’, Fransız yönetmen Céline Sciamma’nın övgü alan draması Portrait Of A Lady On Fire / Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi de festivalde izleyicilerle buluşacak.

Cannes’da Oscar adayı olması beklenen “Diego Maradona” belgeseli de beklenen bir başka film, Asif Kapadia’nın yönetmenliğindeki belgesel, Diego Armando Maradona’nın 1980’lerdeki hayatı beyaz perdeye taşınıyor.

Oscar’ın bir başka güçlü adayı Lauren Greenfield belgeseli ‘The Kingmaker / İpleri Elinde Tutan Kadın’ da Türkiye galasını yapacak. Greenfield’in yolsuzluk portresini çizdiği film, 1972 yılında ilan edilen sıkıyönetimden sonra 20 yıllık diktatörlüğünde binlerce muhalifini hapse tıktığı ve öldürdüğü öne sürülen Filipinler Başbakanı Ferdinand Marcos’un eşi Imelda Marcos’un hayatını anlatıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.