Feri Cansel kimdir?

625

Feri Cansel Yeşilçam sinema dünyasının en önemli isimlerinden birisidir. Oynadığı filmlerin yanı sıra özel hayatı ve ölümü ile de uzun yıllar hafızalarda yer etmiştir.

1944 yılında Kıbrıs’ın Lefkoşe kentinde dünyaya gelmiştir. Feri Cansel aynı zamanda hem İngiliz vatandaşlığı hem Kıbrıs vatandaşlığına sahip olup Londra’da 1963 yılında evlenmiş ve bu evliliğinde Zümrüt Cansel adında bir kızı olmuştur.

Gezmek için 1964 senesinde İstanbul’a geldiğinde Taksim’de bulunan Parisien adlı gece kulübünde kaçak olarak çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra sahnedeki kıvraklığı ve güzelliği ile dikkatleri çekerek oyunculuk teklifi almıştır.

Kan ve Gurur adlı sinema filmi ile Yeşilçam’a adım atan ünlü oyuncu Türk vatandaşı olabilmek için bir apartmanda kapıcılık yapan Yusuf İzzettin Tuzcu ile formalite evliliği yapmış ve 3 ay sonra da boşanarak Türk vatandaşlığına hak kazanmıştır.

İlk sinema filminin ardından uzun bir süre filmlerde rol alamayan Feri Cansel İstanbul’un seçkin gece kulüplerinde striptiz yapmaya başladıktan sonra 1967 yılında Evlat Uğruna isimli sinema filminde oynadı. 1976 yılında kısa bir süre aşk yaşadığı iş adamı Yusuf Tereyağoğlu ile evlendikten sonra 1979 yılında da boşanmıştır.

Feri Cansel’i şöhrete getiren film Yılmaz Güney’in yazıp, yönettiği ve başrolünde oynadığı Bir Çirkin Adam sinema filmi ile yakalamıştır. Yeşilçam’da erotik seks filmleri furyası başladığı 1970’li yıllarda da bir çok erotik filmde rol almıştır.

1983 yılında İstanbul Cihangir’de dost hayatı yaşadığı Kemal Melih Ük tarafından silahla vurularak hayatını kaybetmiş ve memleketi olan Lefkoşa’da toprağa verilmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.