Esmeray kimdir?

193

Esmeray 1950 yılında İstanbul’un Emirgan ilçesinde dünyaya geldi Emirgan ortaokulunda okurken okulunu bırakarak İstanbul Şehir Tiyatrosu’na girdi ve Çocuk Bölümü’nde ilk defa  sahne aldıktan sonra 5 yıl boyunca Şehir Tiyatroları’nda çalıştıktan sonra Dormen Tiyatrosu’na geçti. Tiyatrolara Muammer Karaca ile 1974 yılında oynadıkları “Mart Bakanı” adlı oyunla veda ederken bu dönemlerde “ Zilli Nazife”, “Sev Kardeşim” filmlerinde oynarken ayrıca “Unutma Beni” adlı sinema filminde de konuk oyuncu olarak rol aldı.

1974 yılında amatör olarak Neriman Altında Tüfekçi’nin korosuna katılarak müziğe başladı. Müzik hayatında ilk olarak ciddi anlamda aynı yıl Kim Bunlar adındaki bir topluluğun solisti olarak sahne alırken toplukla beraber çıkardıkları plağın A yüzünde bulunan 1000 Kerre adlı şarkısı ile profesyonel olarak adım atmasına rağmen plağın üzerinde ünlü sanatçını adı yazılmamıştır.

1974 yılında “Unutma Beni” adlı şarkı ile katıldığı 1. Toplu İğne Beste Yarışmasında birincilikle adını duyurdu. Aynı yıl profesyonel olarak ilk kez Küçük Bebek Belediye gazinosunda sahne alan Esmeray TRT tarafından düzenlenen yarışmada birinci olmasına rağmen “Unutma Beni” adlı şarkısını televizyon ekranlarında seslendiremediği gibi yaptığı tüm 45’likler TRT denetimine takıldı.

1977 yılında yaptığı “Gel Tezkere” adlı şarkısı ile ikinci büyük çıkışını yaparak halkın gözünde sağlam bir yer edinirken ilk kez bir şarkısı TRT denetiminden geçmiş oldu.

1978 yılında da Eurovision Türkiye finalinde, kendine özgü eserleriyle tek tek tanıdığımız altı sanatçı Eurovision Şarkı Yarışması için bir araya gelerek seslendirdikleri “İnsanız Biz” adlı şarkı ile milyonlarca müzikseverin kalplerinde yer edindiler.

Esmeray gelmişlerdi. Esmeray dışında, Ertan ve Funda Anapa, Melike Demirağ, Kerem Yılmazer ve İskender Doğan’dan oluşmaktaydı bu grup. Atilla Özdemiroğlu’nun bestelediği, Şanar Yurdatapan’ın sözlerini yazdığı ve Lale Özdemiroğlu (Mansur)’nun kareografisini hazırladığı “İnsanız Biz”i seslendirdiler ve milyonlarca müzikseverin sevgisini kazandılar.1981 yılında “Sürpriz 81” adını verdiği albümü ile ilk kez Türk Sanat Müziği eserlerini seslendiren Esmeray 1986 yılında müzik hayatına ara verirken, Ayşegül ve Ali Atik çifti ile “Alıştık Artık” adlı Tv. programında çalıştı. Daha sonra bir çok televizyon dizisinde oynayan ünlü sanatçı 1995 yılında tekrar tiyatroya döndü ve uzun bir süre tiyatro sahnelerinde oldu.

Esmeray 25 Mart 2002 yılında hayatını kaybederek aramızdan ayrıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.