Aydilge kimdir?

257

Aydilge 25 Haziran 1979 yılında Kütahya’da dünyaya geldi. Babası doktor olduğundan dolayı doğumundan 2 yıl sonra babasının tayinin Ankara’ya çıkması sonucu Ankara’ya taşınan Aydilge ilkokulda okurken 1987 yılında iken TRT Ankara Radyosu Çocuk Korusu sınavlarını henüz 8 yaşında iken kazandı. 15 yaşına kadar burada çocuk korosunda radyo sanatçısı olarak görevine devam ederken ilkokul eğitimini bitirdikten sonra sonra ortaokulu ve liseyi TED Ankara Kolejinde bitirdi .

12 yaşından itibaren kendi söz ve bestelerini yaparken gitar çalmaya başlayan Aydilge 2006 yılında birincilikle okuduğu Başkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Ardından Radyo-TV-Sinema alanında yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde tamamladı ve iletişim uzmanı unvanını kazandı.

Bugüne kadar sigara ve alkol dahi kullanmayan Aydilge, dünyaca ünlü şarkıcı Kurt Cobain‘den etkilenerek şarkılarında ve romanlarında ondan izler taşıdı.

İlk albümü olan “Küçük Şarkı Evreni” ‘yi 28 Mart 2006 tarihinde çıkardı ve bu ilk albümü ile Yüxexes Dergisi tarafından “Yılın En İyi Çıkış Yapan Kadın Şarkıcısı” seçildi.

Aydilge ayrıca dünyaca ünlü animasyon filmlerinden biri olan Winx Club filminin şarkılarının Türkçe sözlerini kendi yazdı. TRT’de 2008 yılında yayınlanan “Her Halimle Sev”, Fox Tv’de 2014 yılında yayına başlayan “Kiraz Mevsimi”, “Star Tv.’de yayınlanan “Kiralık Aşk” ve en son yine çok kısa bir süre sonra TRT 1 ekranlarında başlayacak olan “Benim Adım Melek” adlı dizilerin müziklerini yaptı.

Çevre ve doğaya karşı olan aşırı duyarlılığını 2008 yılında Greenpeace ile birlikte “Dünyanın Kalbi Durmasın” adlı çalışma ile herkese gösteren Aydilge aynı zamanda Volume ve Sounda adlı derginin kurucuları ve editörleri arasında yer aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.