Dumlupınar denizaltı faciası kısa film oldu

260

66 yıl önce İsveç bayraklı “Naboland” adlı gemiyle  Çanakkale Boğazı’nda  66 yıl önce İsveç bayraklı “Naboland” adlı gemiyle çarpışarak batan Dumlupınar Denizaltısı’ndaki 81 şehit denizcinin hazin öyküsü kısa filmle dünya sinema filmi izleyicisi ile buluşuyor.

Yönetmenliğini 23 yaşındaki Gökhan Kaya’nın üstlendiği filmin oyuncu kadrosu Barış Akın, Eray Ertüren, Gökmen Göçbeyli, Metehan Kaya, Özgür Molla, Tamer Yılmaz ve Ulvi Kahyaoğlu gibi isimlerden oluşuyor.

Çekimleri İnciraltı Deniz Müzesi’nde gerçekleştirilen Dumlupınar filmi Norveç’te düzenlenen Ringerike Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü aldı. Dumlupınar filmi aldığı bu ödül sayesinde Almanya, Fransa ve ABD’de temsil hakkı kazandı.

Dumlupınar filminin internet prömiyeri 27 Temmuz günü yapılan kısa film, dijital platformlarda “Ah Bir Ataş Ver” dünya seyircisiyle buluştu.

Film hakkında basına açıklamalarda bulunan yönetmen Gökhan Kaya “ Türk denizcilik tarihin en korkunç ve unutulmaz olaylarından biri olan Dumlupınar denizaltısının batması sonucu 81 denizcinin hayatını kaybettiği bir olay olarak tarihimize geçmiştir. Biz filmde Dumlupınar denizaltısının batışı esnasında 22 denizcinin kurtarılmayı beklerken o askerlerimizin neler düşünmüş olabileceklerinden yola çıkarak bu filmi yapmaya karar verirken kafamızdaki ve herkesin kafasında olacak soruyu “öleceğini bilen insan ne düşünür” üzerine kurguladık.

Dumlupınar deniz faciasının dünya kamuoyunda çok bilinmediğini ve kimsenin de işlemediği bir konu olması üzerine filmi yaparken bu facianın duyulmasını istedik. Filmi yaparken ayrıca denizaltında çaresiz olarak ölümlerini bekleyen insanların durumlarını seyircilerle paylaştırdık.

DUMLUPINAR FACİASI NEDİR?

81 kişilik mürettebatıyla 4 Nisan 1953 gecesi Çanakkale Boğazı Nara burnu açıklarında su üstünde seyreden Dumlupınar denizaltısı, Naboland adlı İsveç bandıralı bir yük gemisi ile çarpıştı. Çarpışmanın şiddeti ile güvertede bulunan 8 askerimiz denize düşerken denize düşen askerlerimizden 2’si pervaneye takılarak hayatlarını kaybederken denize düşen 5 askerimiz gümrük motorları tarafından kurtarılmıştır.

Yük gemisi ile çarpışarak batmaya başlayan Dumlupınar denizaltımızın personeliyle yapılan son telsiz görüşmesinde şehitlerimizin son sözleri “Vatan Sağ Olsun” olmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.